Organizacja wydarzeń to proces, który jednych aż nadto stresuje, natomiast inni czują się podczas niego jak ryba w wodzie! Specjalista w tej dziedzinie to nikt inny, jak event manager, a więc osoba, która pracuje przy organizacji wszelkich przedsięwzięć – m.in. biznesowych, kulturalnych, edukacyjnych czy wszelkich innych imprez okolicznościowych. Trzeba przyznać, że to bardzo ciekawe zajęcie – zwłaszcza dla osób, które posiadają szereg dość konkretnych cech oraz umiejętności. I choć teoretycznie każdy może zostać specjalistą ds. eventów, to jednak nie wszyscy będą się czuli dobrze na tym stanowisku. Jeśli jednak czujesz, że jest to zajęcie dla Ciebie – koniecznie przeczytaj ten artykuł! Napiszemy m.in. o tym, jak zostać event managerem. Być może też po prostu jesteś ciekawy, jak wygląda ta praca – w takim przypadku również zapoznaj się z owym tekstem!

Event manager – praca


Funkcja, którą pełni event manager, bez wątpienia jest po prostu bardzo interesująca! Dla wielu wydaje się nawet, że w tej pracy po prostu nie sposób się nudzić. Nowe wyzwania, poznawanie nowych ludzi i ogromna satysfakcja – z jednej strony na pewno tak jest, jednak warto też wspomnieć o wielu trudach, których doświadczają osoby na takim stanowisku. Event manager – praca rozpoczyna się już od momentu pierwszych przymiarek do organizacji jakiegoś wydarzenia. Musi on odpowiednio rozdzielić obowiązki i zadania, a także czuwać nad efektami pracy całego zespołu.

Na szczycie listy zadań event managera znajduje się oczywiście wyszukiwanie najlepszych miejsc na dane wydarzenie, współpraca z różnorodnymi dostawcami i klientami oraz szeroko pojęta koordynacja przedsięwzięcia. Tak wiele obowiązków oczywiście trudno jest wykonać w ciągu pięciu dni, a więc podczas typowego tygodnia roboczego. Praca event managera w praktyce więc często wymaga poświęcenia czasu w weekendy. Dość rzadko zdarzają się sytuacje, aby gorącym okresie, kiedy akurat przygotowuje się duże wydarzenie, pracować zaledwie po kilka godzin w ciągu dnia. Każda osoba, która bierze pod uwagę pracę na takim stanowisku, zdecydowanie powinna się z tym liczyć.

Jakie cechy musi mieć event manager?


Skoro już wstępnie zostało wyjaśnione, jak wygląda event manager – praca, to warto zastanowić się, czym powinna wyróżniać się osoba aplikująca na takie stanowisko. Potencjalny event manager przede wszystkim musi posiadać szereg umiejętności interpersonalnych, takich jak np. otwartość, komunikatywność, kreatywność, odporność na stres oraz pozytywne podejście do ludzi i świata. Bardzo dużym atutem jest oczywiście umiejętność prezentacji oraz sprawnego formułowania myśli. Jednak takie cechy to oczywiście nie wszystko.

Równie istotna jest zdolność zarządzania finansami, czasem oraz zasobami ludzkimi. To istotne, aby zespół był odpowiednio zarządzany – tylko w taki sposób można bowiem osiągnąć wspólny sukces. Dobry event manager potrafi myśleć analitycznie oraz improwizować, gdyż niestety nie wszystko można przewidzieć podczas organizacji wydarzeń. Niezwykle cenne są również umiejętności perswazyjne. Praca – event manager jest dość wymagająca, dlatego osobie na tym stanowisku nie może towarzyszyć brak wyobraźni lub niechęć do kontaktów z innymi ludźmi. W takiej sytuacji nikt nie byłby zadowolony ze współpracy – ani klienci, ani sam specjalista.

Event manager – zarobki


Jedną z kwestii, która zwykle najbardziej ciekawi ludzi, są zarobki. Wiemy już, że praca – event manager jest po pierwsze, czasochłonna, po drugie, dość wymagająca. Ale czy idą za nią odpowiednie korzyści finansowe? Wszystko zależy od tego, na jaką skalę organizowane jest wydarzenie oraz od samej agencji. Początki nigdy nie są proste, jednak im bardziej obszerne jest eventowe portfolio danego specjalisty, tym oczywiście lepiej. Osoba z doświadczeniem na takim stanowisku zarabia średnio od 3 000 do 10 000 zł. Warto w tym momencie jednak podkreślić, że event manager – zarobki w dużej mierze zależą właśnie od doświadczenia, a więc praktyki, aniżeli samego wykształcenia czy dużej liczby kursów.

Event manager – kurs


W związku z powyższymi rozważaniami, nasuwa się od razu pytanie, jak zostać event managerem. Cóż – przede wszystkim należy być po prostu wielozadaniowym miłośnikiem organizacji. Posiadając odpowiednie cechy i umiejętności na pewno jest łatwiej dołączyć do branży eventowej. Niemniej jednak coraz częściej oczekuje się też odpowiedniego wykształcenia. Może to być dyplom ukończenia studiów w tym zakresie albo chociaż kursy związane z zarządzaniem, komunikacją społeczną albo public relations.

Obecnie – w dobie znacznej cyfryzacji nauki, wystarczy znaleźć event manager – kurs w Internecie. Jest on w stanie odpowiednio przygotować do pracy przy organizacji wydarzeń. Zdecydowanie warto zainwestować czas i pieniądze w zdobycie nowej wiedzy i pozwolić sobie na rozwój w branży spotkań. Event manager – praca ma wiele zalet, a przede wszystkim jest to profesja, która zyskuje coraz to większą popularność. Jednocześnie oznacza to, event manager ma szansę na zatrudnienie w wielu miejscach. I to nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. To doskonały pomysł dla osób, które lubią, gdy dużo się dzieje oraz nie mogą znieść nudy!