Motywacja to pewnego rodzaju siła motoryczna, sprawiająca, iż człowiek ma chęci i determinację do określonego działania. Zazwyczaj tego pojęcia używa się w kontekście sportowców, postanowień noworocznych oraz… pracy. Dzięki motywacji bowiem jesteśmy systematyczni, nie rezygnujemy z dążenia do postawionego celu oraz skupiamy się na ściśle określonych czynnościach, zamiast iść na łatwiznę.

Faktem jest jednocześnie, że trudno jest stale utrzymywać jednakowy poziom motywacji. Wpływa na to wiele czynników i duże znaczenia w tym kontekście ma charakter każdego z nas. W tym artykule zastanowimy się, jak motywować pracowników, do tego, aby starali się być na co dzień najlepszą wersją siebie. Zostań więc z nami i poznaj sposoby na rozwój pracowników Twojej organizacji!

Motywowanie pracowników


Motywację w literaturze przedmiotu dzieli się na wewnętrzną i zewnętrzną. Pierwsza z nich to nic innego, jak czynniki, które pochodzą od danej jednostki, związane m.in. z zaangażowaniem w wykonywanie obowiązków dla własnej satysfakcji i radości. Motywacja zewnętrzna z kolei związana jest zazwyczaj z jakimiś korzyściami, np. finansowymi. Jak więc widać, zjawisko motywacji to szeroki zakres czynników, które w ostateczności decydują o chęci podjęcia konkretnych działań.

Jednocześnie warto dodać, że motywowanie pracowników jest kluczowe dla każdego przedsiębiorstwa. Im bardziej zmotywowany i profesjonalny jest zespół, tym też osiągnięcia danej firmy są bardziej imponujące. Jak jednak zrobić to dobrze, aby zarówno poszczególni pracownicy, jak i firma odnieśli konkretne korzyści? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest tak jednoznaczna. Planowanie rozwoju pracowników stanowi proces, który należy odpowiednio zaplanować i dobrze przemyśleć.

Jak motywować pracowników?


Najwyższa pora zastanowić się nad tym, jak motywować pracowników. Warto tutaj wspomnieć, że motywowanie można podzielić na pozytywne i negatywne działania. Celem tych pierwszych jest przede wszystkim budowanie w firmie poczucia lojalności oraz przynależności do danej firmy. Zazwyczaj motywacja pozytywna ma formę wsparcia finansowego, to np. premie uznaniowe czy nagrody finansowe. Niektóre firmy decydują się też na oferowanie dodatkowych pakietów ubezpieczeniowych, kursów języków obcych lub innych udogodnień, bezpośrednio przekładających się na rozwój pracowników. O motywowaniu negatywnym można mówić, kiedy zaangażowanie pracownika zwiększane jest poprzez tworzenie sytuacji zagrożenia. Najczęściej mają one formę potrąceń premii albo nawet degradacji na niższe stanowisko.

Sposoby na motywowanie pracowników, które warto jest wziąć pod uwagę, to na pewno: oferowanie benefitów pozapłacowych, inwestowanie w rozwój pracownika, stworzenie jasnych wytycznych odnośnie do awansowania, stworzenie przyjaznego miejsca pracy, stosowanie pochwał, organizowanie wewnętrznych konkursów, zabaw oraz wyjazdów firmowych.

Wyjątkowe miejsca na wyjazd firmowy


Skoro już wiesz, jakie są najlepsze sposoby motywowania pracowników, to być może zwróciłeś szczególną uwagę na kwestię wyjazdów integracyjnych. Trzeba przyznać, że tego typu eventy świetnie wpływają na atmosferę w pracy i zaangażowanie pracowników w wykonywanie ich obowiązków. W ramach motywacji zespołu można więc np. ogłosić, że po osiągnięciu danego pułapu zamówień/dotarciu do x nowych klientów, odbędzie się wspólny wyjazd do jakiegoś wyjątkowego miejsca.

Szczególnie warto zaproponować hotele SPA na integracje, w których możliwy jest skuteczny wypoczynek. Takie obiekty reprezentuje Sandra SPA Karpacz, w którego ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. Polecamy również Pałac w Turznie, czyli klimatyczne miejsce, idealne do świetnej zabawy z dala od miejskiego zgiełku. Niezapomniany pobyt gwarantuje też Uroczysko Siedmiu Stawów Luxury Hotel, który wyróżnia się bogatą historią i eleganckimi wnętrzami. Musisz jednak wiedzieć, że to dopiero namiastka obiektów, reprezentujących klimatyczne hotele na wyjazdy integracyjne. Chcesz poznać inne propozycje? Koniecznie zajrzyj na naszą stronę!