Wbrew pozorom w bardzo wielu miejscach obowiązuje tzw. dress code, na który zdarza nam się nie zwracać uwagi. To bardzo duży błąd. Zupełnie inny strój należy bowiem przygotować sobie na wyjście do teatru, inny do pracy, a jeszcze inny na uroczystą kolację firmową. Kiedy jednak zagłębimy się w nazwy poszczególnych stylów, to już po kilkunastu minutach czytania może nam zacząć pękać głowa! Wśród nich najczęściej przewija się business casul. Jednak… co on dokładnie oznacza?

Na to pytanie odpowiemy w tym artykule! Zastanowimy się również nad tym, jak powinien wyglądać business casual dla kobiet, a jak dla mężczyzn. Zostań więc z nami, jeśli zależy Ci na poprawie swojego wizerunku lub po prostu jesteś ciekaw, co kryje się pod określeniem business casual. Zachęcamy do lektury!

Business casual – co to za styl?


Business casual inaczej nazywany jest po prostu swobodną elegancją czy też stylem środka. Z jednej strony jest to elegancki strój, a z drugiej – komfortowy, wygodny i nie do końca wytworny tak, jak np. business formal. Uważamy więc, że jest to idealny kompromis pomiędzy luźnym stylem i aż nadto wytwornym.

W praktyce bardzo często dress code do pracy opiera się właśnie na stylu business casual. Pracownicy wówczas wyglądają schludnie i elegancko, a przy tym jednak stylizacje te zapewniają komfort i wygodę noszenia. Bardzo dużym atutem takiego rozwiązania jest fakt, iż w sklepach znajduje się wiele ubrań wpisujących się w ramy owego stylu.

Stylizacje biznesowe


Stylizacje biznesowe – wbrew powszechnej opinii – nie zawsze muszą być drogie czy aż nadto wytworne. Business casual udowadnia wręcz, iż styl biznesowy uległ różnorodnym zmianom na przestrzeni dziejów. Jest to bowiem bardziej codzienna niż oficjalna forma ubioru, ale jednak wciąż z zachowaniem odpowiedniej klasy i elegancji. W praktyce więc możesz sobie pozwolić na znacznie większą swobodę podczas tworzenia stylizacji, pamiętając jednocześnie o tym, aby ubranie zawsze było czyste i schludne.

Taki strój biznesowy najczęściej jest obowiązkowy w korporacjach, urzędach czy bankach. Jednocześnie jednak musimy też przestrzec Cię przed pewnym błędem, który bardzo często jest popełniany w kontekście kompletowania stroju w stylu business casual. Otóż określenie to może sprawiać mylne wrażenie, jakoby pozwalało na różne wariacje w ubiorze. Zdecydowanie powinieneś zapomnieć o chęci eksperymentowania! 😉

Business casual dla mężczyzn


Dress code w stylu business casual będzie się trochę różnił w przypadku kobiet i mężczyzn. W związku z tym z przyjemnością wymienimy kilka propozycji odnośnie do tego, z czego mogą się składać poszczególne stylizacje. Business casual dla mężczyzn – co może być zaskoczeniem dla części panów – wcale nie obejmuje formalnych garniturów.

Zamiast nich powinieneś za to zaopatrzyć się w klasyczne jeansy lub chinosy, eleganckie koszule, a nawet koszulki polo w stonowanej kolorystyce. Jesienią i zimą, kiedy potrzebujesz cieplejszych ubrań, koniecznie zakup casualową marynarkę albo wełniany pulower lub kardigan. Dopełnieniem takich stylizacji są oczywiście casualowe, skórzane buty oraz elegancki zegarek. Taka stylizacja bardzo dobrze prezentuje się niezależnie od wieku panów.

Business casual dla kobiet


Zastanawiasz się, jak wygląda business casual dla kobiet? Już spieszymy z odpowiedzią! Panie z powodzeniem mogą sięgnąć po proste spódnice i klasyczne bluzki lub koszule oraz eleganckie buty. Odpowiednią alternatywą – niezależnie od pory roku – są także damskie garnitury oraz sukienki. Duży jest też wybór spodni, wśród których z powodzeniem można wymienić jeansy, chinosy czy coraz bardziej popularne cygaretki.

W takich stylizacjach prawdziwą wisienką na torcie będzie klasyczna biżuteria w postaci złotych lub srebrnych kolczyków czy wisiorków. Panie powinny też pamiętać, aby przy wyborze sukienki zwrócić uwagę na jej fason. Najlepiej sprawdzają się sukienki trapezowe, ołówkowe lub proste. Ważne też, by nie miały one zbyt wielu niepotrzebnych ozdób.