Przełom lutego i marca to odpowiedni moment, aby zacząć planować wyjazdy zarówno majówkowe, jak i wakacyjne. Jeśli jeszcze nie masz na nie pomysłu, to na naszym blogu znajdziesz artykuł, w którym wskazaliśmy klimatyczne hotele w Polsce, sprzyjające wypoczynkowi. Doskonale sprawdzają się one jako tło wszelkich wyjazdów – zarówno rodzinnych, jak i samotnych czy z przyjaciółmi. Dziś, zamiast opisywać kolejne miejsca, zajmiemy się kwestią organizacyjną wakacyjnych wyjazdów. Zastanowimy się bowiem, co wziąć na wyjazd, aby być przygotowanym na różne okoliczności.

Pakowanie na wyjazd wcale nie jest taką łatwą sprawą. Zresztą konia z rzędem temu, kto w drodze na urlop nigdy nie zastanawiał się, czy wszystko spakował. Aby uniknąć stresu związanego z pakowaniem, a także ograniczyć zbędne koszty związane z dokupowaniem zapomnianych rzeczy, warto stworzyć listę tego, co chce się spakować. Warto przy tym dodać, że taka pomocnicza lista będzie się różniła w zależności od charakteru wyjazdu. Zostań więc z nami i poznaj praktyczne wskazówki odnośnie do tego, co zabrać na wakacje!

Co wziąć na wyjazd?


Wcale nas nie dziwi, że zastanawiasz się, co zabrać na wakacje! Pytanie to nurtuje wiele osób, nawet na długo przed zaplanowanym wyjazdem. Niezwykle pomocne jest więc stworzenie listy rzeczy, dzięki której cały proces pakowania pójdzie Ci zwyczajnie łatwiej. W praktyce podczas pakowania nietrudno o przesadę w jedną z dwóch stron. Zwykle albo zapominamy czegoś spakować albo… zabieramy wręcz przytłaczającą liczbę rzeczy, z których nie sposób skorzystać podczas wyjazdu. Problem jednak pojawia się wtedy, gdy nasz bagaż jest w jakiś sposób ograniczony, np. konkretną wagą czy wielkością. Wówczas szczególnie ważne jest, aby kilka razy przemyśleć to, co chce się spakować.

Najważniejszą rzeczą, o której trzeba pamiętać, są oczywiście dokumenty i pieniądze. Koniecznie sprawdź czy w destynacji, do której jedziesz, wystarczy dowód osobisty. Dodatkowo, jeśli planujesz wynajem samochodu, weź też prawo jazdy. Podczas wakacyjnych wyjazdów musisz mieć odpowiednią ilość pieniędzy. Polecamy przygotować zarówno kartę płatniczą, jak i gotówkę. Drobne na pewno przydadzą Ci się w miejscach, takich jak np. kramiki z pamiątkami. Kolejną rzeczą, której nie może zabraknąć w Twoim bagażu, jest podręczna apteczka. Powinna ona zwierać m.in. zapas leków, które przyjmujesz na co dzień, tabletki przeciwbólowe czy coś na problemy żołądkowe, mogące się pojawić w wyniku ze zmianą diety. Warto też spakować plastry, żele na ukąszenia owadów czy podstawowe opatrunki. Ponadto, jeśli jedziesz na wakacje z dziećmi, zabierz też zapobiegawczo leki na przeziębienie.

W Twojej walizce nie może też oczywiście zabraknąć ubrań i kosmetyków. Przed rozpoczęciem pakowania sprawdź, jaka pogoda będzie w Twojej wakacyjnej destynacji i dobierz do tego odpowiednie stylizacje. Jeśli chodzi o kosmetyki, to z pewnością w hotelu będą czekały na Ciebie miniaturki szamponu czy żelu pod prysznic. Weź więc ze sobą takie kosmetyki, z których korzystasz na co dzień, a więc m.in. pastę do zębów, dezodorant czy zestaw do makijażu. Kolejnymi ważnymi rzeczami, których nie może zabraknąć w Twojej walizce, są aparat, telefon, ładowarki i powerbank. Tak może prezentować się Twoja podstawowa lista rzeczy do zabrania na wakacje.

Co zabrać na wyjazd w góry?


Powyższą listę możesz traktować jako podstawową wersję, do której warto dopisać jeszcze inna rzeczy, potrzebne w różnych destynacjach. Chodzi bowiem o to, że inaczej odpowiemy na pytanie, co zabrać na wyjazd w góry, a inaczej – co nad morze. Na wyjazd w góry, poza rzeczami z powyższej listy, musisz też zabrać wygodne buty trekkingowe, latarkę czy pelerynę przeciwdeszczową. Jeśli planujesz wędrówki po górskich szczytach, koniecznie weź też termos lub bidon, dzięki którym będziesz mógł się systematycznie nawadniać.

Podczas pakowania ubrań staraj się wybierać takie stylizacje, aby móc się ubierać na tzw. cebulkę. W zależności od pory roku może Ci się przydać też bielizna termoaktywna i wełniane skarpety, dzięki którym o każdej godzinie spaceru będziesz czuć się możliwie najbardziej komfortowo.

Co zabrać na wyjazd nad morze?


Zastanówmy się teraz, co zabrać na wycieczkę nad morze. Jeśli planujesz wyjazd do północnej części kraju latem, to obowiązkowo musisz spakować stój kąpielowy, ręczniki kąpielowe czy kremy z filtrem, które będą chroniły Twoją skórę przed promieniami słonecznymi. Kiedy planujesz wyjazd z dziećmi, spakuj też zabawki, takie jak wiaderka czy foremki do piasku.

Pogoda nad polskim morzem bywa dość nieprzewidywalna, dlatego też prewencyjnie zawsze warto mieć w walizce coś cieplejszego. Koniecznie spakuj bluzę, pelerynę lub kurtkę przeciwdeszczową. Dodatkowo nad morzem przydadzą Ci się klapki. Będzie Ci w nich zdecydowanie wygodniej niż w butach sportowych – zwłaszcza na plaży.

Gdzie jechać na wakacje w Polsce?


Musisz pamiętać, że powyższe rozważania odnośnie do tego, co zabrać na wakacje – lista, to zaledwie poglądowe zestawienie. Zawsze powinieneś się kierować własnymi potrzebami. W końcu to Ty najlepiej wiesz, czego potrzebujesz na co dzień. Przykładowo, jeśli chcesz się skutecznie zrelaksować, dodatkowo możesz też zabrać ulubioną lekturę lub planszówki, w które będziesz mógł grać wraz z towarzyszami podróży.

Przy okazji też pragniemy podpowiedzieć, gdzie jechać na wakacje w Polsce. Jeśli chodzi o hotele nad morzem, to warto zapoznać się z ofertą Mielno Holiday Apartments czy HAVET HOTEL Resort & SPA. Równie atrakcyjne są też hotele w górach, które reprezentuje 5-gwiazdkowy Crystal Mountain w Wiśle czy Hotel Belmonte w Krynicy-Zdroju, również w 5-gwiazdkowym standardzie.