Biznes SPA stał się bardzo popularny na całym świecie. Oczywiście trend ten przywędrował także do Polski. Hotele starają się odświeżyć swoje oferty, sprostać oczekiwaniom klientów, więc zakładają SPA. Dlaczego ta forma spędzania wolnego czasu stała się tak popularna? Czego możemy się tam spodziewać? Który ośrodek wybrać? O tym poniżej.

Kąpiele, bicze, natryski, masaże – SPA kojarzy nam się głównie z wodą. I jest to skojarzenie jak najbardziej prawidłowe. Jest kilka teorii pochodzenia nazwy. Jedni twierdzą, że wywodzi się z łacińskiego określenia „sanus per aquam”, czyli „zdrowie przez wodę”. Inni wiążą ją z nazwą belgijskiego kurortu w Ardenach – Spa, w którym tradycja leczniczych źródeł sięga XIV wieku. Niemniej jedno jest pewne – SPA ma wiele wspólnego z wodą.

Woda, woda, zdrowia doda

Woda ma ogromne znaczenie w ośrodkach SPA. By wymienić tylko kilka z zabiegów z wykorzystaniem wody:

– hydroterapia – tu wodę stosuje się w trzech postaciach – stałej, ciekłej i gazowej. Różnicą w zabiegach jest temperatura wody i jej ciśnienie.

– balneoterapia – obejmuje te same zabiegi co hydroterapia, jednak z wykorzystaniem wód mineralnych.

– talasoterapia – tutaj woda morska stanowi podstawę leczenia.

Oczywiście związek SPA z wodą to również wszelkie składniki, które z wód są wydobywane. Stosuje się okłady z alg, błota, szlamu, glinki, tufów, soli, czy fitoplanktonu. Szeroko wykorzystywane są również gładkie bazaltowe kamienie, wyławiane z oceanu wokół Bali lub Hawajów do tzw. litoterapii.

Wiecznie młodzi

W dzisiejszych czasach obserwować możemy ciągły pęd do idealnego wyglądu. Trend ten napędzają amerykańskie gwiazdy, a media serwują nam obrazki 40-letnich kobiet bez zmarszczek. Również i w ten segment odbiorców trafia biznes SPA. Kobiety mają nadzieję, że po skorzystaniu z „zabiegów odmładzających” oszukają proces starzenia się. Jest w tym szczypta prawdy, ale niestety nie zapewni nam to nieśmiertelności, lub choćby długowieczności. Może natomiast poprawić samopoczucie i kondycję naszego ciała. Moda na młodość i atrakcyjność napędza sukces SPA. Skorzystać tutaj można z mnóstwa zabiegów, które sprawią, że znów poczujemy się piękni i zrelaksowani. Bo SPA to nie tylko woda, to także rozmaite masaże, aromaterapia, koloroterapia, światłolecznictwo, mikrodermabrazja, , zabiegi medycyny chińskiej lub hinduskiej.

Biznes kwitnie

Międzynarodowa Organizacja ISPA, zrzesza ośrodki SPA na całym świecie i liczy dzisiaj kilkadziesiąt tysięcy członków z ponad stu krajów. To pokazuje powodzenie, jakim cieszy się ta branża. Jednak, żeby należeć do ISPA trzeba spełnić specjalne, dość wysokie wymogi. Nie każdy ośrodek, który ma w nazwie „SPA” może należeć do Organizacji. Różnorodność i wielość ośrodków tego typu jest zadziwiająca. Mamy Resort SPA, czyli gabinety odnowy i kosmetyki działające przy dobrych hotelach, są też med-spa, czyli profesjonalne duże domy oferujące dłuższe, tygodniowe lub kilkutygodniowe kuracje, day-spa, w których możemy zafundować sobie kilkugodzinny odpoczynek, a także nowe home-spa, jeśli pragniemy zrelaksować się w rozmaitych wannach w zaciszu własnego domu. To wszystko napędza rynek producentów wyposażenia do ośrodków SPA, osób, które zabiegi wykonują, oraz producentów kosmetyków, którymi się je wykonuje. Wszystko wskazuje na to, że moda na SPA nie przeminie szybko.

Najlepsi z najlepszych

Wybierając się do ośrodku SPA, warto dobrze przemyśleć swój wybór. Jeśli chcemy poznać prawdziwie profesjonalne zabiegi i poczuć, czym naprawdę jest SPA, trzeba zainwestować trochę więcej pieniędzy. Nie zaskoczy nas wtedy fakt, iż jedyną rzeczą związaną stricte ze SPA jest basen, jacuzzi i sauna. Bo to nie czyni jeszcze z hotelu ośrodka SPA. Co prawda mogą znaleźć się tam w ofercie zabiegi upiększające, jednak wtedy możnaby raczej użyć nazwy „odnowa biologiczna”. W tym roku obiektem godnym polecenia został Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie zdobywając tytuł MP Recommended 2010. Ranking stworzył portal MeetingPlanner.pl, a w ocenie 100 hoteli wzięło udział 100 meeting plannerów.

SPA to doskonały pomysł, by oderwać się od codzienności, zapomnieć o problemach i w końcu pomyśleć tylko o sobie. W ciągu weekendu spędzonego w hotelowym SPA profesjonaliści od różnego rodzaju zabiegów sprawią, że każdy poczuje się tam jak król świata. Po takim odpoczynku my sami czujemy się lepiej, a znajomi z naszego otoczenia na pewno zauważą, że wyglądamy kwitnąco. Nadchodzi zima, więc może warto zaserwować sobie trochę „słońca” w środku tej ponurej pory roku?