Coworking Spaces. Tak właśnie nazywa się specjalnie wydzielona przestrzeń, w której goście hotelowi wykonywać mogą swe służbowe obowiązki. Skąd taki pomysł? Zrodził się on z potrzeby i oczekiwań gości. Jak wynika z badan przeprowadzonych przez Fraunhofer IAO we współpracy z portalem HRS, prawie połowa wszystkich osób podróżujących służbowo wykonuje swe obowiązki w hotelu. Stąd tez pomysł na stworzenie specjalnych stref coworkingowych. Jakie są najpopularniejsze hotele na świecie, w których można takie strefy znaleźć?

Wyjazdy służbowe są w dzisiejszych czasach niezwykle popularne. Duży procent wszystkich gości hoteli konferencyjnych stanowią właśnie goście biznesowi. Stąd też wziął się pomysł stworzenia specjalnych przestrzeni w hotelu, które obok lobby byłyby miejscem umożliwiającym spędzenie wolnego czasu i pracy poza pokojem.

Tworzenie takich miejsc staje się coraz bardziej popularne, choć prekursorem są tutaj najbardziej znane i największe obiekty konferencyjne na świecie. Strefy coworkingowe w tych hotelach to z reguły przestronne przestrzenie z bogatym wyposażeniem umożliwiającym prace, takim jak chociażby bezprzewodowy internet. Czym jeszcze wyróżniają się miejsca racy w poszczególnych hotelach?

Praktyczne rozwiązania

Przykładem może być pięciogwiazdkowy Hotel Marriot w Amsterdamie gdzie duży nacisk w projektowaniu strefy coworkingowej położono na rozwiniętą technologie. Miejsce to wyróżnia się szykownym, nowoczesnym wystrojem oraz imponującym wyposażeniem, w którego skład wchodzi system do videokonferecji, tablice interaktywne oraz aplikacje i ekrany dotykowe służące do sterowania.

2334

Ekonomicznie i nastrojowo

Lobby umożliwiające prace to jednak domena nie tylko luksusowych, pięciogwiazdkowych hoteli. Rozwiązania te znaleźć można także w ekonomicznych obiektach Przykładem może być mieszczący się w pobliżu Dworca Głównego w stolicy Belgii 9Hotel Central. Coworkingowa przestrzeń wyróżnia się tam domową, przytulną atmosferą. Stworzona dzięki wykorzystaniu takich materiałów jak drewniane detale i cegła klinkierowana stworzy wspaniały nastrój i ułatwia skupienie.

3456

W stylu retro

Dobrym przykładem ciekawej aranżacji przestrzeni pracy może być także Ace Hotel w Nowym Yorku. We wnętrzach trzygwiazdkowego obiektu stworzono bowiem ciekawe miejsce do coworkingu w stylu retro. Zamszowe kanapy, długie stoły i nastrojowe oświetlenie tworzą niezapomnianą atmosferę sprzyjającą pracy. Pomocny z pewnością okazuje się również sąsiadujący bar serwujący pobudzającą kawę lub orzeźwiające koktajle. Dodatkowym atutem jest fakt iż korzystanie z lobby jest całkowicie bezpłatne i możliwe zarówno dla hotelowych gości jak i miejscowych freelancerów.

7621

Polskie przykłady

W naszym kraju także nie brakuje hoteli należących do światowej czołówki prekursorów coworkingu. Przykładem może być chociażby Novotel Warszawa Centrum, Puro Hotel w Poznaniu gdzie strefa pracy wyposażona została w ekspres wysokociśnieniowy i bezpłatny internet czy Hampton by Hilton Warsaw City Centre z wyjątkowym miejscem pracy w kolorach błękitu i zieleni, ze stanowiskami komputerowymi, możliwością druki i nadania faksu oraz ciekawym designem.

2497

Tworzenie stref coworkingowych to nowy trend, który zdecydowanie będzie się rozwijał. Ciekawy pomysł z pewnością ułatwi prace podróżującym służbowo i przyciągnie kolejnych gości. Warto więc wybierając się na konferencję lub spotkanie biznesowe, poznać ofertę coworkingową danego hotelu.