Zabytkowych obiektów w Polsce nie brakuje. Niewiele jednak jest w naszym kraju miejsc takich jak Zamek Ryn. Ten pochodzący z XIV wieku rozbudowany kompleks posiada bowiem bardzo bogatą i kultywowaną tradycję, a przy tym umiejętnie łącząc zabytkowy charakter z nowoczesnością odpowiada na potrzeby swych gości.

Z historią w tle

Zamek w Rynie to blisko 650-letnia historia. Pierwsze wzmianki o budowli w Kronikach Wiganda z Magdeburga znalazły się bowiem już w 1377 roku. Miejsce to początkowo stworzone zostało jako siedziba Zakonu Krzyżackiego. To tu przed słynną Bitwą pod Grunwaldem ustalano wspólnie zasady sojuszu między Krzyżakami, a księciem Witoldem, który w ramach umowy miał zdobyć koronę Litwy. Ciekawa jest również historia jego ukochanej – księżnej Anny. W zamku do dziś spotkać można bowiem jej ducha krążącego po podziemnych lochach i komnatach. Biała Dama to jedna z najbardziej tajemniczych i ekscytujących postaci tego miejsca. Później, w czasie II wojny światowej w zamku funkcjonowało więzienie. Po wojnie zlokalizowano tutaj magazyny i zakłady mechaniczne, a w 2 poł. XX w. mieściły się tu biura miejskich instytucji i placówki kulturalne. Obecnie to jeden z najciekawszych hoteli i obiektów konferencyjnych w Polsce.

W sercu Mazur

Zamek znajduje się w bardzo ciekawej lokalizacji. To tu, w niedużej miejscowości Ryn bije bowiem serce mazur. Obiekt położony jest w otoczeniu kilku malowniczych jezior oraz pomiędzy dwoma popularnymi turystycznie miejscowościami – Giżyckiem i Mrągowem.

Przyjeżdżając tu nie zobaczymy tramwai, korków ulicznych czy wieżowców. Natura, natura i jeszcze raz natura. To z pewnością największa zaleta tego miejsca. Szum drzew z pobliskiego lasu, orzeźwiający wiatr nad jeziorem i śpiew ptaków są w stanie ukoić zszargane nerwy i wypocząć od zgiełku dużych metropolii.

Udany sen i pyszna kuchnia

W obiekcie na szczególną uwagę, prócz malowniczej lokalizacji zasługuje również zaplecze noclegowe oraz oferta gastronomiczna. Udany wypoczynek i smaczne jedzenie to w hotelu podstawa. W Zamku Ryn dobrze o tym wiadomo dlatego też tak chętnie obiekt wybierany jest przez turystów.

Do usług gości w zamku oddano łącznie 350 miejsc noclegowych w przepięknych, oddających zabytkowy charakter komnatach. Pomieszczenia te wkomponowane zostały w cztery odrębne skrzydła zamku z charakterystycznymi nazwami: Rycerska, Komturska, Więzienna oraz Myśliwska. Część z nich znajduje się również w kameralnej Willi Pod Zamkiem oraz w znajdującym się nad samym brzegiem jeziora Gościńcu Ryński Młyn.

Wszystkie pokoje idealnie oddają ducha dawnych czasów. Elementy wystroju i najdrobniejsze detale takie jak obrazy na ścianach czy zabytkowe meble mogą być tego najlepszym dowodem. Pozostając jednak w kontakcie z nowoczesnością nie brak tu również niezwykle wygodnych łóżek, bezprzewodowego internetu, klimatyzacji oraz sprzętów takich jak chociażby TV czy telefon.

Wspomniana kuchnia również robi piorunujące wrażenie. Wystarczy wskazać na fakt, iż hotelowa restauracja Reflektarz w ubiegłym roku po raz kolejny wyróżniona została w plebiscycie Poland 100 Best Restaurants jako jedna z 29 najlepszych restauracji w kraju. Nie można się jednak temu dziwić. Lokal z najwyższą starannością o zadowolenie gości i dbałością o jakość składników przyrządza niesamowite dania i desery. Na uwagę zasługują przede wszystkim pozycje podkreślające zabytkowy charakter i nawiązujące do staropolskiej tradycji takie jak chociażby config z kaczych nóżek.

Moc atrakcji

Dobra kuchnia to jednak nie wszystko. Zamek Ryn posiada bowiem także niezwykle zróżnicowaną i bogatą ofertę usług dodatkowych. Do atrakcji zaliczyć można tu m.in. kręgielnię, Castle Casino, kort tenisowy, własną winiarnię, salę fitness oraz salę bilardową. Miłośnicy relaksu i wypoczynku skorzystać mogą natomiast z usług SPA Księżnej Anny, a także podziemnego basenu i kompleksu saun. W hotelu systematycznie organizowane są również tematyczne biesiady rycerskie oraz wycieczki po kompleksie z przewodnikiem.

Z myślą o biznesie

Mimo, że hotel ten jest wtopiony w historyczne wnętrza zamku biznesmeni i goście podróżujący w celach konferencyjnych nie muszą obawiać się spartańskich warunków i braku odpowiednich standardów. Obiekt jest bowiem przystosowany do potrzeb wymagających klientów, posiada standard czterech gwiazdek i umiejętnie łączy tradycje z nowoczesnością. Jak możemy przeczytać na stronie hotelu: Ten unikatowy luksusowy obiekt to harmonia pieczołowicie odrestaurowanego XIV- wiecznego Zamku Krzyżackiego i nowatorskich rozwiązań designerskich, jakich Goście nie odnajdą w żadnym innym miejscu w Polsce.

Dowodem tej tezy może być chociażby nowoczesne i niezwykle funkcjonalne zaplecze konferencyjne. Przestrzeń ta złożona jest z aż 10 sal, które dzięki systemowi mobilnych ścian i możliwości łączenia są w stanie stworzyć naprawdę duże przestrzenie. Największą z nich jest Dziedziniec gdzie z powodzeniem przeprowadzić można kongres lub sympozjum dla nawet tysiąca osób.

Wszystkie sale mimo zabytkowe wystroju posiadają również najwyższej klasy nowoczesny sprzęt taki jak projektory, nagłośnienie i mikrofony. W każdej z nich znajduje się także klimatyzacja, dostęp do światła dziennego oraz bezprzewodowy internet dla jeszcze większego komfortu pracy.