Sezon turystyczny trwa, i to właśnie teraz obiekty szkoleniowo-wypoczynkowe są najbardziej oblegane. Turyści wybierają górskie ośrodki, nadmorskie kurorty, ale coraz częściej także hotele w metropoliach. Prócz rodzimych destynacji, Polacy równie często wybierają kierunki zagraniczne. Gdzie najchętniej wyjeżdżają w tym roku?

Zaskoczeniem z pewnością nie jest fakt, iść polscy turyści decydujący się na wakacje w Polsce wybierają przede wszystkim górskie i nadmorskie miejscowości. Na decyzje z pewnością wpływa ilość oferowanych atrakcji, możliwość odpoczynku od miejskiego zgiełku oraz piękne krajobrazy. Nad morzem numerem jeden jest Gdańsk gdzie noclegu w lipcu i sierpniu szukało aż 9% Polaków. Zaraz po nim znajduje się położony w województwie Zachodniopomorskim Kołobrzeg, Sopot, Władysławowo, Międzyzdroje oraz Łeba. Z kolei wśród górskich miast wciąż króluje Zakopane, tam miejsc noclegowych poszukuje obecnie około 6% turystów. Wakacje w Polsce to jednak nie tylko góry i morze. Turyści zwracając uwagę na atrakcje, zabytki oraz proponowane usługi często wybierają także duże aglomeracje takie jak Warszawa, Kraków czy Wrocław.

Gdańsk stanowi najczęściej wybierane miejsce na wakacje Polaków nad morzem
Gdańsk stanowi najczęściej wybierane miejsce na wakacje Polaków nad morzem

A co z osobami wybierającymi się nieco dalej? Ze względu na wiele letnich promocji, ofert last-minute oraz atrakcyjnych cen lotniczych wycieczkowicze rezygnują z wakacji w kraju. Zagraniczne wojaże często oznaczają bowiem gwarancje pięknej pogody oraz egzotyczne widoki czego rodzime miejscowości nie są w stanie zagwarantować. I tak biorąc pod uwagę miasta najczęściej wybierane w Europie w czołówce wciąż znajdują się te najbardziej rozpoznawalne takie jak Rzym, Barcelona, Praga, Berlin, Londyn czy Paryż.

Czy bliżej oznacza taniej? Jak się okazuje, niekoniecznie. Ceny wielu europejskich hoteli są o wiele wyższe niż np. azjatyckich. Dlatego też warto zastanowić się nad wyjazdem w bardziej egzotyczne, odległe zakątki. Dla porównania, ceny hoteli w Austrii, Francji, Grecji i Szwajcarii mogą wahać się w granicach 1000-1300 zł za pokój, kiedy w Indiach i Tajlandii cena ta wynosi około 150 zł. Biorąc pod uwagę fakt iż promocje linii lotniczych i atrakcyjne oferty zdarzają się coraz częściej egzotyczne podróże są luksusem na który pozwolić może sobie obecnie niemal każdy. Taki wyjazd stanowi bowiem ciekawą alternatywę wobec wakacji w Europejskich stolicach czy rodzimych miejscowościach.