Warsztaty to wydarzenia nastawione na rozwój praktycznych umiejętności. Wielu osobom kojarzą się one z typowo technicznymi i artystycznymi spotkaniami. W praktyce jednak warsztaty mogą też dotyczyć innych obszarów i branż.

Przykładami takich wydarzeń są chociażby warsztaty ze skutecznej komunikacji czy warsztaty ze zdrowego odżywiania. Organizacja tego typu spotkań oczywiście nie należy do najłatwiejszych. Czasochłonne może być zarówno szukanie miejsca na organizację warsztatów, jak i proces promocji wydarzenia. Zainteresowanie wydarzeniem zależy też od tego, kto będzie prowadził warsztaty.

Mając to wszystko na względzie z pewnością domyślasz się, że organizacja warsztatów to dość wymagające zadanie, do którego należy odpowiednio podejść. W dzisiejszym artykule podpowiemy więc nie tylko, jak zorganizować warsztaty, ale też gdzie. Zachęcamy do lektury!

Organizacja warsztatów


Jeśli planujesz organizację warsztatów, to zawsze powinieneś zacząć z odpowiednim wyprzedzeniem. Przykładowo, jeśli spotkanie ma się odbyć w maju, to nie czekaj do kwietnia z wyborem sali warsztatowej. Wówczas nie tylko będziesz zestresowany samym faktem nadciągającego terminu warsztatów, ale też będziesz miał niewielki wybór sal. Unikaj odkładania takich rzeczy na ostatnią chwilę. Podczas szukania sali warsztatowej musisz też wiedzieć, czego chcesz. Zawsze polecamy stworzenie listy wymagań, w której określony zostanie metraż sali, niezbędne wyposażenie czy lokalizacja obiektu.

Koniecznie dowiedz się też, czy obiekt, który Cię zainteresował, oferuje catering. Może się to przydać w przypadku wielogodzinnych warsztatów. Jeśli już znajdziesz odpowiednią salę i wynajmiesz ją, możesz oficjalnie ogłosić organizację eventu, otwierając tym samym zapisy. Porady odnośnie do tego, jak promować szkolenia w Internecie, znajdziesz na naszym blogu.

Gdy już będziesz wiedzieć, ilu uczestników weźmie udział w warsztatach, możesz przygotować indywidualne pakiety oraz drobne upominki dla gości. Jest to także odpowiedni moment na upewnienie się, że warstwa merytoryczna eventu została należycie przygotowana, a uczestnicy zdobędą realne narzędzia w zakresie podejmowanego przez Ciebie tematu.

Sale na organizację warsztatów


Sale na warsztaty muszą być odpowiednio przygotowane, aby sprzyjały przyswajaniu wiedzy. Dlatego też zwróć szczególną uwagę na dostępność klimatyzacji, jakość oświetlenia i dostęp do światła dziennego. Równie ważne są sprzęty multimedialne znajdujące się w salach. Do przeprowadzenia warsztatów zapewne będziesz potrzebować rzutników, ekranów i flipchartów, dlatego zwróć szczególną uwagę czy takie udogodnienia oferowane są przez wybrany obiekt. Istotną kwestią jest też wspomniany wcześniej metraż sali warsztatowej i jej ustawność.

Dodatkowo zwróć również uwagę na liczbę dostępnych sal warsztatowych. Warto bowiem zorganizować część teoretyczną w jednym pomieszczeniu, a praktyczną – w drugim. W taki sposób możesz też wydzielić miejsca na przerwę kawową. Powinieneś też na początku dokładnie określić, czy interesują Cię sale szkoleniowe w centrum miasta czy może z dala od zgiełku codzienności. Wówczas łatwiej Ci będzie wytypować miejsca najbliższe Twoim oczekiwaniom i potrzebom organizowanego przedsięwzięcia.

Hotele na organizację warsztatów


Hotele często mają w swoich ofertach nie tylko świetne zaplecze noclegowe, ale też biznesowe, gdzie mogą odbyć się m.in. właśnie warsztaty. Tego typu obiekty doskonale sprawdzą się, kiedy planujesz zorganizować kilkudniowe spotkania. Wówczas w jednym miejscu masz wszystko to, czego potrzebujesz – pokoje, restaurację i sale warsztatowe.

Na naszej stronie znajdziesz wiele ciekawych hoteli na eventy. Wierzymy, że wśród nich znajdziesz coś dla siebie! Z przyjemnością więc podamy przykłady obiektów, w których warto jest zorganizować warsztaty. To m.in. elegancki Hotel Wileński w Olsztynie o 4-gwiazdkowym standardzie czy nowoczesny Hotel The Loom w samym centrum Łodzi. Twojej uwadze polecamy również hotele na warsztaty w Krakowie czy hotele w Trójmieście. Dużą przewagą tych obiektów jest fakt, iż czeka w nich profesjonalna i doświadczona obsługa, która doskonale wie, co zrobić, aby każde wydarzenie było zwieńczone sukcesem!