Przedstawiciele z przemysłu turystycznego z Zatoki Meksykańskiej nie mogą pochwalić się dobrym samopoczuciem i humorem, a przerażające prognozy specjalistów na pewno nie poprawiają sytuacji. Straty liczone są na ponad 20 mld dolarów, a setki tysięcy ludzi pracujących w branży turystycznej może stracić pracę.
 Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Podróży w momencie katastrofy ekologicznej
400 000 osób, zatrudnionych w turystyce, może zostać bez pracy.

Na podstawie licznych badań nad katastrofami naturalnymi i sztucznymi, które jednocześnie są prowadzone przez Oxford Economics. Organizacja wyceniła koszty wycieku na 22,7 mld dolarów. Natomiast okres wychodzenia z kryzysu ma potrwać trzy lata!

Uważa się, że efekty rozlania ropy w Zatoce Meksykańskiej można bardzo łatwo przewiedzieć. Z badań również jasno wynika, że wyciek ropy będzie miał długofalowe skutki dla firm i ich pracowników z regionu zatoki.

Najbardziej opłacalnym sposobem łagodzenia skutków katastrofy jest bezzwłoczne stworzenie funduszu marketingu strategicznego. Owe działania mają na celu nie dopuścić do fałszywych wyobrażeń na temat zatrutego regionu, a także zachęcić do podróży w tym obszarze.

Stworzona także plan działania, który ma pomóc w powrocie do sytuacji z przed katastrowy.
Istnieją także szeroko zakrojone plany stworzenia portalu internetowego, który jednocześnie będzie dostarczał wszystkim zainteresowanym  najświeższych informacji z obszaru dotkniętego tragedią. Należy również zapewnić ulgi podatkowe podróżnym, którzy odwiedzają skażony region a także zwiększyć dostęp do niskoprocentowych pożyczek dla firm związanych z turystyką.