Co można robić podczas tygodniowego pobytu w hotelu? Oczywiście to zależy od tego, co może nam on zaoferować – korzystać ze spa, basenu, chodzić do restauracji, lub po prostu leniuchować. Hotel Sofitel Warsaw Victoria ma inną propozycję spędzenia czasu dla pisarza Janusza Andermana. Otóż będzie on robił to, co potrafi najlepiej – pisał.

Janusz Anderman zgodził się zamieszkać w hotelu przez tydzień, aby napisać z tego pobytu opowiadanie. Nie ma jednak w planach pisania na temat wystroju wnętrz hotelowych, czy jakości obsługi. Tematem jego opowiadania będzie Warszawa widziana z okna hotelu.

Akcja ta to autorski pomysł sieci hoteli Sofitel, który znalazł już zwolenników w innych miastach w Europie i Afryce. Projekt nazywa się „Przystanek Literacki Sofitel”. Miasta, które do tej pory wzięły w nim udział, to m.in. Paryż, Lizbona, Marakesz, Agadir, Algiera. Opowiadania znanych pisarzy, które tam powstały zostały w całości opublikowane w literackim dodatku do dziennika „Le Figaro”. Planowane jest też wydanie ich w formie książkowej.

Choć opowiadanie Janusza Andermana jeszcze nie powstało, to już znana jest data jego publikacji w „Le Figaro”. Ma się to stać w połowie 2011 roku. Jak podkreśla sam Anderman, nie sposób było odmówić możliwości publikacji w tak prestiżowej i znanej gazecie u boku wybitnych pisarzy, m.in. Yasminy Khadry, Daniela Arsanda, Pierra Vavasseura czy Eduardo Maneta.

Janusz Anderman zajmie zasłużone miejsce wśród tych nazwisk. Już od połowy lat 70. jego twórczość jest znana i szanowana. Do najbardziej znanych opowiadań można zaliczyć „Zabawę w głuchy telefon”, „Fotografie” i „Nowe fotografie”, „Autostop”, czy „Cały czas”.

Anderman ma już koncepcję dotyczącą swojego hotelowego opowiadania. Ważnym elementem jego opowiadania będą budynki znajdujące się poniżej okna jego apartamentu, a także Plac Piłsudskiego. W planach ma także poruszenie tak aktualnego ostatnimi czasy tematu, jakim jest walka o krzyż, która przecież rozgrywała się niedaleko Hotelu Sofitel Warsaw Victoria.