Wystrój hotelowego pokoju, dodatkowe atrakcje, otoczenie czy zaplecze szkoleniowe. Wszystkie te elementy są niezwykle istotne przy wyborze odpowiedniego obiektu na konferencje. Często jednak najważniejsza okazuje się cena. Mając duży budżet na takie przedsięwzięcia wybór jest niemal nieograniczony. Gdy dysponujemy jednak mniejszą ilością pieniędzy wtedy warto zwrócić uwagę na ofertę hoteli ekonomicznych, położonych w mniejszych miejscowościach.

Serwis hotele.pl posiadający szeroką gamę obiektów konferencyjno-wypoczynkowych porównał ceny noclegu hoteli w dziesięciu największych miastach Polski. W rankingu szczególną uwagę zwrócił na różnice cenowe pomiędzy poszczególnymi miesiącami, które w wielu przypadkach okazały się duże.

Tanie wakacje

Organizacja konferencji latem to zdecydowanie dobry pomysł. Pozwala bowiem na korzystanie z dobrodziejstw natury oraz dodatkowych atrakcji takich jak chociażby wędkarstwo czy wieczorne ogniska. Wybór z reguły pada w takich przypadkach na obiekty położone w najatrakcyjniejszych rejonach kraju – pełnych jezior mazur czy piaszczystego Pomorza. Okazuje się jednak, że latem najlepiej odwiedzić miasta. I to te największe.

W Warszawie średnia cena za nocleg w sierpniu to zaledwie 197 zł, a w atrakcyjnym turystycznie Krakowie 153 zł. Cena ta jest w pierwszym przypadku niższa o niemal 100 zł od najdroższego miesiąca, którym okazał się marzec, w drugim przypadku natomiast o niemal 50 zł w porównaniu do najdroższego października.

hotel Best Western Kraków Old Town
Hotel Best Western Kraków Old Town

Latem warto zarezerwować konferencje także w kilku mniejszych miejscowościach jak chociażby Olsztyn czy Szczecin. W tych miejscowościach ceny noclegu najkorzystniejsze są w czerwcu (w przypadku Olsztyna to 166zł).

Nie dziwi fakt, że w najgorętszych miesiącach roku nocleg w hotelach położonych w Trójmieście nie należy do tanich. Decydując się więc na konferencje w nazywanym centrum biznesu Gdańsku należy zwrócić uwagę na okres posezonowy, a w szczególności wrzesień gdy średnia cena za pokój wynosi 187 zł.

Konferencja na wysokości

Szkolenia w górach to także ciekawa alternatywa. Daje bowiem możliwość podziwiania zapierających dech w piersiach krajobrazów oraz wiele atrakcji zarówno latem jak i zimą. Najpopularniejszą i obfitującą w największa ilości obiektów konferencyjnych miejscowością jest w tym wypadku Zakopane. Ku zaskoczeniu w styczniu średnia cena noclegu w tym mieście jest najniższa i wynosi zaledwie 98 zł. Z kolei miesiąc wcześniej ceny są tam najwyższe i wynoszą 215 zł.

Hotel Mercure Kasprowy Zakopane
Hotel Mercure Kasprowy Zakopane

Jak się okazuje koszty noclegu w poszczególnych obiektach i miastach różnią się między sobą w dość znaczący sposób. Organizując wyjazdy firmowe lub konferencje warto więc zwrócić uwagę na ten aspekt. Pieniądze zaoszczędzone na tej usłudze przeznaczyć można bowiem na dodatkowe atrakcje dla uczestników szkoleń czy serwisy gastronomiczne, które z pewnością będą idealnym uzupełnieniem spotkania.