27 września to niezwykle ważny dzień dla całej branży turystycznej. To właśnie wtedy na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Turystyki. W tym roku w wielu krajach obchodzono te ważne wydarzenie już po raz 34. Obchody przeprowadzone zostały również w polskich hotelach i obiektach wypoczynkowo – konferencyjnych.

Od 1980 roku, 27 września obchodzony jest Światowy Dzień Turystyki. Święto ustanowione zostało 34 lata temu na pamiątkę przyjęcia statutu Organizacji przez Światową Organizację Turystyki.

Logo Światowej Organizacji Turystyki / Źródło: www2.unwto.org
Logo Światowej Organizacji Turystyki / Źródło: www2.unwto.org

Co roku obchody odbywają się w innym znanym mieście świata. Tym razem padło na Meksyk, gdzie cały cykl wydarzeń jubileuszowych odbył się pod przewodnim hasłem „Turystyka a rozwój społeczności”.

Celem tegorocznego spotkania była próba podkreślenia wpływu turystyki zarówno biznesowej jak i kulturowej, na rozwój społeczeństw. W Guadalajera zebrani goście mogli wyrazić swe poglądy oraz poznać opinie znanych ekspertów branży turystycznej.

Święto ważne jest także dla Polski, a w szczególności polskich hoteli i obiektów konferencyjno – wypoczynkowych. Przykładem może być chociażby Śląsk, gdzie wojewódzkie obchody odbyły się na zamku w Żywcu. Na zebranych czekało wiele atrakcji, a uroczystość uwieńczyło wręczenie dyplomów za zasługi dla rozwoju turystyki przez prezesa Śląskiej Organizacji Turystycznej.

W pozostałych województwach wydarzenie świętowane było w równie uroczysty sposób. Nie jest to jednak nic dziwnego. Branża turystyczna to bowiem niezwykle ważna gałąź polskiego biznesu, która generuje 6% narodowego dochodu. Posiada ona wiele odmian, z których najważniejsza jest jednak turystyka kulturowa oraz biznesowa. Rozwija się ona szczególnie w najatrakcyjniejszych i najpiękniejszych rejonach Polski takich jak Mazury, góry czy Pomorze. Organizatorzy konferencji często wybierają w tych rejonach hotele, których liczba systematycznie rośnie. Nie ulega więc wątpliwości, że Światowy Dzień Turystyki w przyszłych latach obchodzony będzie równie hucznie.