Team building to nic innego, jak proces integracyjny, który ostatnimi czasy bardzo zyskuje na popularności. W ciągu ostatnich lat coraz większa liczba firm decyduje się na organizację różnorodnych wyjazdów integracyjnych, stawiając przy tym na szereg różnych atrakcji. Dodatkowo warto też połączyć pracę z wypoczynkiem i integracją. W Polsce znajdują się liczne obiekty konferencyjne, które proponują szereg atrakcji sprzyjających skutecznemu budowaniu zespołu.


Budowanie zgranego zespołu

Wyjazdy team building to świetne inicjatywny, które są uwielbiane przez pracowników. Ich celem jest – jak sama nazwa wskazuje – zbudowanie zespołu. Każdy pracodawca zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że odpowiednio zgrany zespół to jednocześnie większa produktywność, a co za tym idzie – więcej sukcesów. Integracja team building to zatem odpowiednie połączenie dobrej zabawy z procesem budowania więzi pomiędzy pracownikami. Dobry team building polega na tym, że członkowie zespołu mają okazję się lepiej poznać. Wówczas wzajemnie definiują swoje role i uczą się wspólnej pracy, poznając przy tym swoje słabe oraz mocne strony.

Można więc śmiało rzec, że team building to zdecydowanie więcej, niż klasycznie rozumiana integracja. Jako tło tego typu wydarzeń z powodzeniem można wybrać zarówno dworki i pałace w Polsce, jak i hotele SPA na event czy np. wszelkie obiekty na wydarzenia nad morzem. Tego typu miejsca bardzo często mają w swojej ofercie kompleksową pomoc, jeśli chodzi o wszelkie atrakcje team building.


Integracja pracowników


Integracja pracowników może przyjmować różne formy. M.in. temu właśnie poświęciliśmy jeden z naszych artykułów, opisując, jak zorganizować imprezę integracyjną. Tradycyjnym pomysłem jest chociażby wspólne wyjście do kina, granie w planszówki czy paintball. Integracja team building jest jednak zdecydowanie bardziej rozbudowana. W tym zakresie można wskazać na specjalnie przygotowane scenariusze. Mogą to być m.in. wszelkie teleturnieje, olimpiady firmowe, warsztaty ekologiczne czy gry scenariuszowe.

Celem zarówno integracji, jak i team buildingu jest zbudowanie odpowiedniej jakości więzi pomiędzy pracownikami. W bezpośredni sposób przekłada się to na lepszą atmosferę w pracy, a co za tym idzie – na większą skuteczność podejmowanych działań. Pracownicy, którzy stanowią zgrany zespół, z dużo większym zaangażowaniem podchodzą do wypełniania swoich obowiązków, a dodatkowo po prostu z radością chodzą do pracy. Warto jednak podkreślić, iż budowanie zgranego zespołu jest procesem. Raczej nie dzieje się to z dnia na dzień, a wymaga odpowiedniego przygotowania oraz konsekwencji. Wyjazdy – team building można więc uznać za odpowiedni punkt wyjścia do bardziej skutecznej, wspólnej pracy.


Team building – pomysły


Pomysły na team building to bardzo szeroki temat. Jako że zjawisko to jest coraz bardziej popularne, to jednocześnie też pojawia się więcej inspiracji odnośnie do form. Atrakcje – team building są tak różnorodne, że każdy wśród nich może znaleźć coś dla siebie. Przykładem, który cieszy się dużą popularnością, jest chociażby Scenariusz „Pimp my Ride”, który polega na tym, iż uczestnicy muszą stunningować stare auto. Zespół podzielony jest na mniejsze grupy, które konkurują ze sobą w zakresie najlepiej odpicowanej bryki. Równie atrakcyjnym pomysłem jest hokej czarownic, zawody sumo czy wyścigi na wieloosobowych nartach. Propozycje te zdecydowanie dostarczają niezapomnianych wrażeń, a przy okazji sprawiają, że Twoi pracownicy świetnie się bawią, jednocześnie dobrze się poznając. A przecież o to w tym wszystkim chodzi, prawda? Tak efektywna i zgodna współpraca na pewno się opłaci!