Francuski pisarz Jules Renard w jednym ze swych dzieł pisze: Wybudowałem tak piękne zamki, że ich ruiny mi wystarczą. Czy jednak powinniśmy się z tym zgodzić? Zabytkowe zamki, pałace, dworki to spuścizna naszych przodków, kawałek historii obecnej w teraźniejszości, prawdziwa kopalnia wiedzy o dawnych czasach i po prostu nasza narodowa duma. O zabytki po prostu trzeba dbać. Warto zatem poznać kilka cennych rad i wysłuchać ekspertów III Targów Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Ochrony, Wyposażenia Archiwów, Muzeów i Bibliotek.

Targi-dziedzictwo_NZabytkowe obiekty to prawdziwa gratka dla ich właścicieli. Po nabyciu takiego miejsca przez pomysłowych inwestorów nabierają różnorakiego charakteru. Niekiedy stają się muzeum, centrum rozrywki, a innym razem hotelem. Wypoczynek w odrestaurowanych wnętrzach z kilkuwiekową historią stał się bardzo popularny wśród turystów. Piękna sceneria, oddalenie od miast i zatopienie w zieleni lasu, a także klimatyczne wnętrza sprawiają, że choć na chwilę można poczuć jakbyśmy cofnęli się w czasie.

Te atuty dostrzegają również organizatorzy konferencji, którzy na terenie zamków, pałaców czy dworków, prócz zaplecza noclegowego i restauracji otwierają także stylowe sale konferencyjne. W Polsce takich miejsc jest mnóstwo, a niektóre posiadają już prawdziwą renomę. Dobrym przykładem może być chociażby Zamek Reszel, Zamek Ryn, Dwór Strzyżew, Zamek Joannitów, Pałac Książęcy w Żaganiu czy Pałac w Racocie. Każde z tych miejsc posiada swą indywidualną, wyjątkową historię i atmosferę, która systematycznie przyciąga nowych gości.

Magiczny Zamek Joanitów wygląda tak jak przed kilkoma wiekami
Magiczny Zamek Joannitów wygląda tak jak przed kilkoma wiekami

Jak jednak dbać o takie miejsce? Zadanie to nie należy przecież do najłatwiejszych. Obiekty tego typu, ze względu na swój wiek są szczególnie narażone na zniszczenia i działanie czasu. Odpowiedzią na to może być III już edycji Targów Dziedzictwo.

To właśnie tu już 7 października rozpocznie się III edycja Targów Dziedzictwo
To właśnie tu już 7 października rozpocznie się III edycja Targów Dziedzictwo

Targi Dziedzictwo, a dokładniej III Targi Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Ochrony, Wyposażenia Archiwów, Muzeów i Bibliotek to jedyne takie wydarzenie w Polsce, które pozwala na spotkanie właścicieli historycznych obiektów, ich wspólną dyskusję i wymianę doświadczeń. Impreza organizowana na terenie MT Targi Polska w Warszawie to trzy dni inspirujących dyskusji i debat. A to wszystko już 7, 8 i 9 października.

Targi Dziedzictwo kierowane są do ściśle określonej grupy, do której przedstawicieli zaliczyć można m.in. instytucje państwowe oraz służby ochrony zabytków, specjalistów z zakresu usług konserwatorskich i oczywiście samych właścicieli obiektów zabytkowych. Osoby te będą miały okazję obejrzenia całego szeregu ekspozycji prezentowanych głównie przez producentów i dystrybutorów sprzętu, a także dostawców usług dla branży. Jak czytamy na stronie eventu są to:

– firmy oferujące materiały, urządzenia, instrumenty i narzędzia w zakresie konserwacji i restauracji zabytków

– firmy produkujące materiały do konserwacji i rewaloryzacji zabytków

– firmy wykonawcze prowadzące prace budowlane przy konserwacji i restauracji zabytków

– specjalistyczne meble do archiwów

– sprzęt elektroniczny do digitalizacji zasobów archiwalnych i biurowych

– systemy zarządzania informacją

– specjalistyczne urządzenia

– wyposażenie biurowe

– systemy magazynowe

– usługi i programy komputerowe

– zarządzenie dokumentacją

– urządzenia i usługi do techniki i konserwacji i renowacji

Wśród wymienionych ekspozycji dużą część stanowią nowinki elektroniczne. Zabytkowy obiekt konferencyjny to przecież nie średniowiecze więc z technologią musi być za pan brat. Zaplecze szkoleniowe, także w zamkach czy pałacach musi posiadać specjalistyczne nagłośnienie, bezprzewodowy internet czy projektor. Dla uczestników spotkań biznesowych jest to po prostu niezbędne.

Targi wzbogacone zostaną również o przemówienia, a także konferencje, prelekcje i sesje takie jak „Przeszłość dla przyszłości”, na której głównym tematem będzie pozyskiwanie funduszy europejskich dla zabytków oraz wykorzystywanie innowacyjnych technik i technologii w przestrzeni zabytkowej.

Targi Dziedzictwo 2014
A tak było rok temu. Targi Dziedzictwo 2014

Organizatorem wydarzenia jest firma MT Targi Polska wraz z partnerami: Polskim Komitetem Błękitnej Tarczy, Stowarzyszeniem Konserwatorów Zabytków, Stowarzyszeniem Starożytników, Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz firmą Archaios Sp. z o.o. Targi odbędą się już 7, 8 i 9 września na terenie Centrum Targowo-Kongresowego MT Polska w Warszawie.