Istnieje wiele rodzajów imprez firmowych oraz wszelkich wydarzeń biznesowych. Wśród nich oczywiście można wymienić m.in. konferencje, szkolenia, warsztaty oraz… bankiety. To właśnie te ostatnie stanowią przedmiot tego artykułu. Pragniemy w nim wyjaśnić, czym dokładnie jest bankiet, jakie formy może przyjmować oraz jak zorganizować tego typu przedsięwzięcie. Zwykle kojarzy się ono z bardzo uroczystym, oficjalnym spotkaniem, które jest urządzane na cześć jakiejś osoby albo jako zwieńczenie zjazdów czy kilkudniowych spotkań.

Formy bankietów


Powyższe skojarzenie oczywiście jest jak najbardziej poprawne. Bankiet firmowy w bezpośredni sposób wiąże się ze świętowaniem jakiegoś osiągnięcia czy też wydarzenia. To świetny pretekst do celebracji wspólnych sukcesów i rozmów. A wszystko to oczywiście w specjalnej oprawie. Jak już zostało wspomniane, bankiet może przyjmować różne formy. Wyróżnia się m.in. bankiet angielski, czyli event w formie stojącej. Tego typu spotkanie trwa maksymalnie trzy godziny. Organizuje się je m.in. z okazji jubileuszów, oficjalnych świąt, gal czy rozpoczęcia albo zakończenia spotkań biznesowych.

Bankiet firmowy może też mieć formę zasiadaną. Krzesła oraz stoły zwykle ustawia się na kształt litery E lub T albo w konfiguracji podkowy. Tego typu rozwiązanie warto zastosować podczas imprez okolicznościowych, takich jak np. jubileusze, wesela, otwarcia targów, konferencji czy kongresów. Dodatkowo, wyróżnia się też bankiet amerykański. Stanowi on połączenie dwóch poprzednich form. W miejscu, w którym to wydarzenie się odbywa, znajdują się zarówno stoły z miejscami do siedzenia, jak i stoły bufetowe do samodzielnej obsługi.

Niezależnie jednak od tego, na który rodzaj się zdecydujesz, to musisz wiedzieć, że każdy bankiet ma kilka wspólnych mianowników. Po pierwsze, dużą wagę należy przyłożyć do wyboru kulinariów, a po drugie – do dekoracji sali bankietowej. Te wszystkie, nawet najdrobniejsze elementy, w rezultacie przekładają się sukces owych wydarzeń.

Jak zorganizować bankiet?


Organizacja bankietu na pierwszy rzut oka może się wydawać dość skomplikowana. Dlatego też przychodzimy z pomocą, podając szereg wskazówek względem tego całego procesu. Kluczowy jest oczywiście wybór miejsca. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb, gustu organizatorów oraz oczywiście budżetu. Nade wszystko polecamy 5-gwiazdkowe hotele na bankiety albo restauracje na spotkania biznesowe. Jako tło bankietów równie dobrze sprawdzą się też zamki i pałace w Polsce.

Gdy już wybierzesz miejsce, wówczas należy się zastanowić nad wariantami menu. Kulinaria stanowią bardzo istotną część bankietów, dlatego też tej kwestii należy poświęcić sporo czasu. Menu na bankiet powinno być przede wszystkim smaczne, zróżnicowane oraz możliwie najbardziej wyjątkowe. Uważamy, że zawsze warto jest postawić zarówno na tradycyjne, jak i nietypowe smaki. Każdy bankiet oczywiście – jak na uroczyste wydarzenie przystało – zasługuje też na odpowiednią oprawę i aranżację.

Podczas przygotowań absolutnie nie można pominąć kwestii ustawienia stołów, dekoracji czy oświetlenia. Klasycznym rozwiązaniem, które cieszy się największą popularnością, są cięte kwiaty. Tak naprawdę o każdej porze roku można z nich stworzyć piękne, pokaźne kompozycje. Warto także przygotować ściankę do zdjęć, na której to będą wykonywane pamiątkowe fotografie. Poza kwestiami wizualnymi, organizacja bankietu powinna być także dopracowana na formalnym poziomie. Mianowicie nie można zapomnieć o wysłaniu zaproszeń do potencjalnych gości wraz z adnotacją odnośnie do potwierdzenia swojej obecności.