Catering dla firm staje się coraz popularniejszy. Powodów tego zjawiska jest kilka. W ciągu roku firmy organizują liczne imprezy okolicznościowe, przyjęcia, wigilie firmowe, pikniki i integracje. Podnoszenie kwalifikacji następuje natomiast na szkoleniach, warsztatach i konferencjach. Ciężko skupić się na pracy, gdy jesteśmy głodni. Bardzo często więc to właśnie catering decyduje o udanym wydarzeniu. Jak wybrać najlepszą firmę cateringową? Na co zwrócić uwagę w proponowanej nam ofercie cateringowej? Jak dobrać menu do rodzaju imprezy?

Wybór cateringu dla firmy nie jest prosty, ponieważ musi on pasować do charakteru wydarzenia. Czasem można liczyć na menu komponowane przez obiekt konferencyjny, restaurację lub hotel, w którym planujemy spotkanie. Niekiedy jednak musimy zapewnić zewnętrzną firmę cateringową, która dostarczy lunch na salę konferencyjną. Za każdym razem musimy podjąć konkretne decyzję przy wyborze pakietu przerwy kawowej lub jesteśmy proszeni o wskazanie najlepszych pozycji z menu. No co warto zwrócić uwagę przed podjęciem współpracy z firmą ateringową?

Catering dla firm a wielkość imprezy

Odeszły czasy, w których na każdą okoliczności trzeba było przygotować posiłek samodzielnie. Podczas komunii, wesela, a nawet imprezy rodzinnej pojawiają się posiłki  i ciasta zamówione ze specjalistycznej firmy cateringowej. Powodem tego jest coraz szybsze tępo życia oraz coraz większe wymagania odnośnie składu, jakości i wyglądu posiłków. Przy wyborze najlepszej firmy cateringowej należy sprawdzić, dla jakiego rodzaju imprez najczęściej wykonuje zlecenia. Zupełnie inaczej przygotowuje się catering dla firm a inaczej na wesele.

Musimy dobrze oszacować wielkość naszego wydarzenia. Nie każda firma cateringowa jest w stanie zachować wysoką jakość przy zamówieniu dla 700 czy 1000 osób. W takim wypadku warto postawić na doświadczenie. Firma cateringowa z długoletnim stażem i kilkoma imprezami masowymi na koncie, doskonale wie, w jaki sposób przygotować posiłki dla tak licznego grona gości.

Firma oferująca dobry catering dla firm wiem, że dania nie mogą dojechać spóźnione na imprezę, ponieważ trzeba trzymać się harmonogramu. Wybrana restauracja musi dysponować odpowiednim zapleczem gastronomicznym, np. pojemnikami na ciepłe dania czy termosami na gorącą kawę. Dzięki temu, przekąski nie stracą pod względem wizualnym podczas transportu, a napoje pozostaną ciepłe przez całą imprezę.

Szkolenia i warsztaty na mniejszą liczbą osób dużo łatwiej jest obsłużyć, więc możemy poszukiwać ofert również wśród kameralnych, rodzinnych firm.

Catering na sali konferencyjnej lub w plenerze

Wybierając catering dla firm, należy wziąć pod uwagę, gdzie impreza będzie organizowana. Powinniśmy zadać sobie pytanie: Czy planujemy opuszczać swoje biuro, a jeśli tak, to w jakie miejsce się udamy? Zupełnie inaczej będzie wyglądało spotkanie w centrum konferencyjnym, a inaczej w restauracji.

W tym drugim przypadku, warto wybrać lokal z bogatym menu. Pozwoli to wpasować się w gusta wszystkich uczestników spotkania. Jeśli w naszym towarzystwie są wegetarianie lub weganie należy upewnić się, czy restauracja posiada również dla nich ciekawe propozycje.

Podczas wigilii firmowych, które zazwyczaj odbywają się od listopada do stycznia, goście będą oczekiwać typowo świątecznych, a przede wszystkim ciepłych posiłków. Natomiast podczas pikniku rodzinnego wiosną lub latem lepiej sprawdzą się zimne napoje, owoce oraz dania grillowane. Można wtedy pomyśleć o wspólnym ognisku.

Imprezy w plenerze są dużo bardziej swobodne od innych wydarzeń firmowych. Na trawie można ustawić beczki z piwem lub specjalne stanowiska ze świeżo wyciskanymi sokami. Podczas imprezy w plenerze warto postawić na dania przygotowywane na miejscu. Ich aromatyczne zapachy unoszące się w powietrzu zdecydowanie podkreślą klimat eventu.

Jeśli planujemy spotkanie na sali konferencyjnej lepiej będzie zdecydować się na przerwę kawową. Bardziej opłaca się postawić na zimne przekąski, a nie ciepłe dania obiadowe. Powód tego jest bardzo prosty – catering nie będzie przygotowywany na sali konferencyjnej, a do niej dowożony, więc po dłuższym czasie straci na smaku i jakości.

Dobrym pomysłem jest przeznaczenie na poczet cateringu osobnej przestrzeni, np. foyer lub holu przed salą konferencyjną. Pozwoli to uniknąć zbędnego zamieszania podczas przygotowywania stołów, a jednocześnie jest w zgodzie z zasadą, aby nie jeść, tam gdzie się pracuje 😉

Możemy również z góry ustalić dodatkowy czas na lunch, który goście zjedzą w kawiarni lub restauracji, jeśli znajdują się one w wybranym przez nas obiekcie konferencyjnym. Każde miejsce rządzi się swoimi prawami, dlatego warto przyjrzeć się dokładnie możliwością lokalizacji i dobrać najlepszy catering dla firm.

Sprawdź zanim zamówisz

Moda na firmy cateringowe rośnie, więc ciężko zdecydować się na najlepszą z nich. Na szczęście żyjemy w dobie internetu. Oznacza to, że wcale nie musimy kupować kota w worku. Aby wybrać idealny catering dla firm, warto posiłkować się opiniami zamieszczonymi w sieci. Nie powinniśmy ich bagatelizować, ale należy pamiętać, że mogą być po części fałszywe.

Najbardziej wiarygodne są rekomendacje udzielane przez konkretnych klientów. Niektóre lokale oferujące catering dla firm potwierdzają swoje umiejętności certyfikatami oraz nagrodami.

Gdy znaleźliśmy już kilka interesujących nas ofert, warto je porównywać. Musimy ocenić, która firma cateringowa ma większe doświadczenie, lepsze zaplecze gastronomiczne oraz lepiej wykwalifikowanych pracowników. Najbezpieczniejszym wyborem są restaurację, które specjalizują się właśnie w cateringu dla firm.

Warto także dopytać, czy istnieje możliwość degustacji cateringu dla firm przed podjęciem ostatecznej decyzji. Rzetelne lokale proponują takie rozwiązanie już na samym początku. Pozwala to osobiście ocenić wygląd i smak przekąsek, dań i deserów, które później zaserwujemy naszym gościom.

Odpowiedni catering dla firm może przesądzić o sukcesie bądź niepowodzeniu organizowanej przez nas imprezy, dlatego należy poświecić mu odrobinę czasu. Powinniśmy unikać sytuacji, w której wybieramy pierwszą znalezioną ofertę i zlecamy zamówienie dzień przed wydarzeniem. Nie możemy wtedy oczekiwać, że wszystko będzie tak, jak chcemy. Jedzenie to podstawa dobrego samopoczucia gości podczas szkolenia, konferencji, bankietu czy imprezy integracyjnej, a sposób podania cateringu świadczy o dobrej organizacji całego przedsięwzięcia. Catering dla firmy musi spełniać więc oczekiwania zarówno organizatora, jak i wszystkich gości.