Dobór nagłośnienia sali konferencyjnej ma kluczowe znaczenie dla odpowiedniego przebiegu całego wydarzenia. Decyduje to o tym, na ile publiczność zrozumie wykład czy prelekcję. Rodzajów sprzętu jest jednak bardzo dużo. Dostosowane są do różnych pomieszczeń i celów. Jakie wiec jest najlepsze nagłośnienie konferencji? Czym się kierować dobierając głośniki i mikrofony? Kiedy warto wynająć firmę a kiedy możemy sami zaopatrzyć się w sprzęt do nagłośnienia sali?

Dlaczego nagłośnienie konferencji jest ważne?

Podczas organizacji wydarzeń biznesowych dobór odpowiednio mocnych głośników i dopasowanych mikrofonów jest czymś, czego nie można lekceważyć. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której uczestnicy siadają na swoich miejscach, prelegent podchodzi do głośnika, po czym okazuje się, że sprzęt nie działa. Chcemy uruchomić film promocyjny, ale nie słychać dźwięku. Coś szumi i klekocze. Czasem można szybko wymienić sprzęt na inny, ale co w sytuacji, gdy właśnie trawa prestiżowa konferencja międzynarodowa? Ciężko o gorszy PR w takiej sytuacji. Problemy techniczne mogą zepsuć humor każdemu. Nawet jeśli problem zostanie rozwiązany, publiczność będzie pamiętać, że w ogóle miał miejsce. Dlatego w biznesie dobór odpowiedniego systemu nagłośnieniowego ma ogromne znaczenie nie tylko na powadzenie wydarzenia, ale także jego wizerunek. 

Dobrej jakości głośniki i mikrofony przekładają się na sukces przedsięwzięcia w dwojaki sposób. Po pierwsze widownia wszystko słyszy, a po drugie- wszystko rozumie. Dzięki tym dwóm podstawowym elementom może powstać zainteresowanie i interakcja z ich strony. Odpowiednie nagłośnienie sali konferencyjnej sprawia, że przekazana wiedza zostaje lepiej przyswojona. Prowadzone szkolenia czy warsztaty dają lepsze efekty, co ma bezpośrednie przełożenie na jakość pracy i oczywiście, zyski firmy.

Jak dobrać nagłośnienie sali konferencyjnej?

W zależności od charakteru spotkania istnieją różne typy nagłośnienia. Wśród najczęściej wybieranych znajdują się:

  • nagłośnienie kinowe,
  • nagłośnienie konferencyjne,
  • nagłośnienie eventowe.

Czym się dokładnie różnią między sobą? Otóż, należy mieć na uwadze, że dźwięk jest jest falą, która rozchodzi się inaczej zależnie od otoczenia. Wystarczy pomyśleć o zjawisku echa lub próbach mówienia pod wodą. Powinniśmy dobrać odpowiednie nagłośnienie sali konferencyjnej do jej wielkości i specyfikacji. Zupełnie inaczej wyglądać będzie system nagłośnieniowy w układzie teatralnym, a inaczej dla osób siedzących przy stołach w tzw. podkowę.

Gdy sala konferencyjna oferuje układ w podkowę, stosuje się zazwyczaj multifony, które umożliwiają prowadzenie swobodnej dyskusji. Gdy mamy do czynienia z salą konferencyjną o układzie teatralnym potrzebujemy całych zestawów głośników. Są one rozlokowane w różnych miejscach i połączone ze sobą w skomplikowany system. Prelegenci potrzebują także mikrofonów bezprzewodowych, jeśli chcemy zapewnić im swobodę poruszania się. Natomiast jeśli osoba występująca będzie stać w jednym miejscu, dobierając nagłośnienie konferencyjne można użyć mikrofonu przewodowego, prezydium lub mównicy.

Nagłośnienie kinowe, jak sama nazwa wskazuje, odnosi się do sprzętu zbliżonego do tego, jaki jest wykorzystywany w kinach, salach koncertowych i teatrach. Chodzi o odpowiednio rozlokowane i współgrające ze sobą głośniki, które roznoszą dźwięk równomiernie po pomieszczeniu. Dzięki nim każda melodia brzmi głęboko, a słowa są idealnie zrozumiałe niezależnie od rzędu, w którym siedzi widz. Nagłośnienie kinowe odnajdziemy w dużych centrach konferencyjnych, centrach targowych oraz obiektach przeznaczonych do rozrywki dużych grup ludzi.

Nagłośnienie eventowe stosowane jest podczas wszelkiego rodzaju wydarzeń plenerowych, od pikników po koncerty. Jest to bardzo wymagający i drogi sprzęt, który musi dostosować się do zewnętrznych warunków pogodowych i działać w różnych przestrzeniach. Główną różnicą między tym systemem, a wersją kinową jest to, że całość musi być na tyle mobilna, aby można było ją złożyć i przetransportować. Potrzebne są nie tylko dodatkowe samochody ale także osoby, które będą odpowiedzialne za podłączenie sprzętu. O tyle, o ile w salach konferencyjnych możemy liczyć na gotowe nagłośnienie, w przypadku imprez plenerowych, musimy je dostarczyć na miejsce.

Własny sprzęt czy wynajem firmy audiowizualnej?

Wypożyczenie sprzętu nagłaśniającego to wciąż nie wszystko, ponieważ trzeba także odpowiednio nim operować. W przypadku imprez plenerowych może pojawić się konieczność sięgnięcia po wsparcie osoby wykwalifikowanej. Firmy audiowizualne są w stanie zaprojektować i wykonać optymalny system nagłośnieniowy, który będzie dostosowany do warunków elektroakustycznych otoczenia. Możemy więc być spokojni o najwyższą jakość dźwięku i niezawodność sprzętu.

W przypadku kameralnych szkoleń czy warsztatów zazwyczaj poradzimy sobie, bazując na komputerze i klasycznych głośnikach pokojowych. Problem zaczyna rosnąć wraz ze zwiększającą się liczbą uczestników wydarzenia. W wielu obiektach konferencyjnych są osoby odpowiedzialne za sprzęt, jednak nie jest to standardem. Gdy jednak mamy taką możliwość, powinniśmy skorzystać z kompleksowej obsługi audiowizualnej, ponieważ zapewnia to oszczędność czasu i stresu. Podział obowiązków jest kluczem do dobrej organizacji konferencji.

Organizując spotkanie biznesowe, należy zawsze pamiętać o odpowiednim nagłośnieniu sali konferencyjnej. Dobry system, głośniki, wzmacniacze i mikrofony zapewniają pełną słyszalność mówców, więc nic nie umknie naszej uwadze. Powinniśmy mieć podstawową wiedzę na ten temat, a w przypadku prawdziwych wyzwań sięgnąć po pomoc specjalistów. Współczesne czasy dają nam szeroki wachlarz innowacyjnych, mobilnych systemy oraz wiele nietypowych rozwiązań, dzięki którym nawet najbardziej nietypowa przestrzeń zostanie idealnie nagłośniona, więc warto z tego skorzystać.