Podczas organizacji wydarzeń firmowych, takich jak targi, pikniki, konferencje, targi czy seminaria ogromne znaczenie ma wygląd wydarzenia, w tym oświetlenie imprezy. Nawet najlepsze przygotowanie merytoryczne traci na jakości, gdy spotkanie jest źle zaplanowanie pod względem technicznym. Event managerowie z różnych branż chętnie więc wynajmują profesjonalne firmy oświetleniowe i nagłośnieniowe. Zaplanowanie odpowiedniego oświetlenia imprezy wcale nie jest takie łatwe. Należy uzgodnić nasycenia i kąt padania promieni, a także rozproszenie i natężenie światła. Co więc warto wiedzieć? Jakie kwestie uwzględnić?

Przeszkoleni fachowcy potrafią natychmiastowo znaleźć najlepsze punkty dla lamp i reflektorów, a także zapewniają wsparcie techniczne. Podczas małych imprez nie ma jednak konieczności wynajmować całej grupy operatorów, dlatego aby móc poradzić sobie samodzielnie warto mieć podstawowe pojęcie o rodzajach oświetlenia imprezy i najważniejszych jego czynnikach. Dzięki tej wiedzy, uda nam się zaplanować wyjątkowe wydarzenie promujące markę firmy.

Co warto wiedzieć o oświetleniu imprezy?

Organizatorzy konferencji, szkoleń czy targów muszą zdawać sobie sprawę, że rodzaj oświetlenia zmienia się zależnie od charakteru prowadzonej imprezy. Dobierając moc reflektora czy długość ozdobnej girlandy, musimy uwzględnić kilka dodatkowych czynników. Najważniejszym z nich jest wielkość sali konferencyjnej lub sali bankietowej, którą wybraliśmy. Kąt padania i rozchodzenia się światła będą tworzyć inny efekt przy dużych i małych przestrzeniach. W kameralnej sali kolor lampy będzie o wiele bardziej intensywny, niż gdy różne elementy architektury mogą rozpraszać światło. Należy mieć to na uwadze, aby oświetlenie imprezy nas nie rozczarowało.

Ważne jest uwzględnienie poziomu zaciemnienia okien. Nowoczesne sale konferencyjne mają wbudowany automatyczny system przyciemnienia, dzięki czemu wszelkiego typu filmy i prezentacje są świetnie widoczne. Natomiast sale bankietowe mają zazwyczaj tradycyjne formy zaciemnienia w postaci rolet bądź materiałowych zasłon na oknach. Tworzą dodatkowy design, a przestrzeń choć wyraźnie ciemniejsza, nie staje się całkowicie bezdenna. Warto także korzystać z dostępu do naturalnego światła. To darmowy i prosty sposób na oświetlenie imprezy.

Rodzaje oświetlenia imprezowego

Gdy zależy nam na uwydatnieniu tylko konkretnej części sali konferencyjnej bądź podkreśleniu jakiegoś miejsca, warto zastosować oświetlenie punktowe, lampy na statywach, łańcuchy LED lub lampy wiszące. Dodają klimatu, koloru oraz w nienachalny sposób skupiają naszą uwagę. To doskonały sposób, aby podkreślić same ramy przedmiotu bądź jego zawartość. Oświetlenie imprezy nie musi być całościowe, aby robiło ogromne wrażenie.

Zupełnie inne podejście  zastosujemy podczas oświetlenia imprezy plenerowej. Koncerty, biesiady, pikniki czy eventy integrujące zazwyczaj mają tworzyć swobodną, nieformalną atmosferę, więc zamiast silnego, białego światła można postawić na klimatyczne pomarańcze, błękity, zielenie czy żółcie. W przypadku tego typu imprez warto bawić się oświetleniem i wprowadzać niekonwencjonalne rozwiązania, takie jak ozdobne żarówki czy girlandy, które można zawieszać na dużych odległościach. Dobrze sprawdza się naturalny ogień w formie pochodni czy świec, jednak najlepszą widoczność zapewni sztuczne oświetlenie imprezy.

Zupełny inny typ oświetlenia imprezy zastosujemy podczas wydarzeń masowych. Targi, seminaria, koncerty czy jubileusze mogą gościć od kilkuset do kilku tysięcy osób. Musimy spełnić wymogi przepisów bezpieczeństwa i zabezpieczenia tego typu spotkań. Goście muszą mieć jasno określone drogi ewakuacyjne, najważniejsze punkty informacyjne, gastronomiczne, medyczne i sanitarne, a także kierunki poruszania się po obiekcie.  Można to świetnie zrobić za pomocą podświetlonych tablic czy znaków.

Gdy pojawia się scena i trybuny, każde z nich musi być inaczej oświetlone. Całością systemu zarządza pracownik techniczny lub operator światłem siedzący za specjalną konsolą. Musi on zadbać o powodzenie całego show, ponieważ każdy błąd zostanie wychwycony przez tysiące widzów. W takich przypadkach scena otoczona jest zazwyczaj wieloma rzędami sterowanych reflektorów połączonych z dźwiękiem, a miejsca siedzące są podświetlone kolorowymi taśmami.

Oświetlenie sceniczne znajdziemy również w obiektach kultury, jak kina czy teatry. Różnią się między sobą wielkością i prestiżem, ale zawsze zapewniają pewien poziom elegancji. Kojarzą nam się z luksusem i elitarnością, więc dobrze podkreślają wyjątkowość jubileuszy, gali i balów.

Dość ciekawym miejscem na zaplanowanie wydarzenia biznesowego są lokale muzyczne i restauracje. Choć pozornie mogą wydawać się nieodpowiednią lokalizacją na poważne spotkanie firmowe, kluby mają wiele zalet. Przestrzenie eventowe posiadają światła dyskotekowe, a nowoczesne systemy tworzą ciekawe efekty świetlne. To doskonałe rozwiązanie podczas planowania imprezy tanecznej czy bankietu.

Kolorowe taśmy LED, płonące kominki, świece na stołach czy ściany światła robią nie tylko piorunujące wrażenie, ale także stanowią niepowtarzalną dekorację, która na długo zapada w pamięci.

Podstawowa wiedza o oświetleniu pomoże nam łatwiej i sprawniej porozumieć się z firmami specjalizującymi się w obsłudze audiowizualnej. Decydując się na nowoczesne diody lub klimatyczne lampy, możemy idealnie podkreślić atmosferę spotkania. Zależnie od wielkości sali, rodzaju spotkania, a także liczby gości, możemy dobrać najlepszy sposób na oświetlenie imprezy, aby uczynić nasze wydarzenie niepowtarzalnym widowiskiem.