Jeśli organizujesz konferencje biznesowe, to musisz pamiętać o zapewnieniu gościom nie tylko odpowiednich warunków do pracy, ale też… smacznej i pożywnej oprawy gastronomicznej. Przerwy kawowe, lunche lub obiady to absolutna podstawa. Uczestnicy wydarzeń, posilając się, jednocześnie zbierają energię do dalszej pracy, co ma bezpośredni wpływ na ich efektywność. W związku z tym pojawia się jednak pytanie, jaki catering eventowy wybrać, aby wszyscy uczestnicy byli zadowoleni.

Zanim odpowiemy, musimy polecić jeden z naszych artykułów, w którym napisaliśmy, jakie zdrowe przekąski wybrać na konferencję biznesową. Dziś zastanowimy się z kolei, co bardziej sprawdzi się podczas spotkania biznesowego. Będziemy rozpatrywać stół szwedzki oraz obsługę kelnerską. Jeśli zatem jesteś ciekaw, co z tych opcji lepiej jest wybrać, to koniecznie zostań z nami. Na końcu artykułu wskażmy też obiekty konferencyjne, które poza salami mają w swojej ofercie różnorodne cateringi.

Spotkanie biznesowe – bufet czy catering?


Planowanie cateringu na event to bardzo ważna sprawa. Musisz pamiętać, aby zapewnić swoim gościom pyszne, pożywne i zdrowe jedzenie. W związku z tym jednak pojawia się pytanie, czy wybrać bufet czy może catering. Każda z tych opcji ma szereg wad i zalet, a ostateczna decyzja oczywiście należy do Ciebie. My możemy jedynie co nieco podpowiedzieć ;). Zaczniemy od bufetu, czyli inaczej szwedzkiego stołu. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, iż podczas przemieszczania się po sali goście mają okazję do rozmów z innymi osobami. Zdecydowanie sprzyja to integracji, poznawaniu się i dobrej zabawie.

Bufety składają się zwykle z tzw. finger foodów, czyli przekąsek, które można dość szybko zjeść bez użycia sztućców. Jednocześnie oznacza to, że goście podczas przerw mają okazję spróbować różnorodnych smaków. Dodatkowo należy też wskazać na aspekt ekologiczny takiego rozwiązania. Otóż uczestnicy spotkań biznesowych sami nakładają sobie porcje, co oczywiście ogranicza marnowanie jedzenia. Jeśli zastanawiasz się, kiedy sprawdzi się bufet dla gości na konferencji, to podpowiemy, że wtedy, gdy zależy Ci na tym, aby goście podczas przerw wchodzili między sobą w różne interakcje. Dodatkowo wybierz tę opcję, jeśli bliskie są Ci aspekty ekologiczne. Warto też dodać, że wybór bufetu pozwala ograniczyć koszty, ponieważ nie wymaga aż tak licznego personelu, który serwuje posiłki i przekąski.

Jaki rodzaj cateringu na konferencję?


Przeciwieństwem stołu szwedzkiego jest catering serwowany przez obsługę kelnerską. Wówczas każdy gość ma przypisane konkretne miejsce przy stole i nie musi się przemieszczać po sali, aby wybrać konkreny posiłek lub przekąskę. Obsługa kelnerska wręcz w indywidualny sposób podchodzi do każdego gościa, serwując dania do stolików. To bardzo wygodna forma, która przede wszystkim sprawdzi się podczas biznesowych obiadów czy kolacji. Mamy nadzieję, że te informacje pomogą Ci w ostatecznym wyborze, jeśli chodzi o spotkanie biznesowe – bufet czy catering.

Należy jednak dodać, że istnieje kilka rodzajów cateringu, wśród których zdecydowanie każdy znajdzie coś dla siebie. Pierwszym rodzajem serwisów jest serwis angielski. Polega on na tym, iż przed podaniem kelner przywozi dania na specjalnym stoliku i prezentuje je przed gośćmi. Drugi rodzaj to serwis amerykański. Wówczas obsługa kelnerska przynosi już gotowe dania na talerzach. Warto wziąć pod uwagę także serwis francuski, który polega na tym, iż potrawy są nakładane na talerze z półmisków. Ostatni rodzaj serwisu to serwis rosyjski. Wówczas goście sami sobie nakładają jedzenie z serwowanych półmisków, a zadaniem kelnerów jest usuwanie pustych naczyń i przynoszenie kolejnych kulinariów. To powinno Ci ostatecznie pomóc, jeśli zastanawiasz się, jaki catering eventowy wybrać.

Sale konferencyjne z cateringiem


Skoro już wiesz, jaki rodzaj cateringu na konferencje jest dostępny, to warto wskazać miejsca na organizację spotkań biznesowych, które mają w swojej ofercie zaplecze gastronomiczne. Polecamy m.in. hotele konferencyjne w górach. Doskonałym przykładem jest Aries Hotel & Spa Wisła, czyli 4-gwiazdkowy hotel w Wiśle. Mieści się tam m.in. wyśmienita Restauracja Polka, w której tradycyjne smaki łączą się z nowoczesnymi trendami gastronomicznymi. Równie atrakcyjne są też hotele konferencyjne nad morzem. Reprezentuje je Radisson Blu Hotel, Sopot. Znajdująca się tam restauracja specjalizuje się w serwowaniu najpyszniejszych dań z różnych zakątków świata. Dodatkowym atutem jest fakt, że z hotelowej restauracji rozpościera się piękny widok na ogród.

Koniecznie musisz też poznać hotele konferencyjne w Warszawie. Doskonały przykład stanowi Vienna House Mokotow Warsaw. Jego częścią jest słynna Restauracja Greenhouse, w której na co dzień można się delektować rewelacyjnymi i pełnowartościowymi posiłkami. Polecamy również nasze artykuły, w których wskazaliśmy m.in. hotele konferencyjne w Lublinie czy miejsca na imprezy okolicznościowe w Krakowie. Zapewniamy, że czekają tam równie wspaniałe kulinaria, które nie tylko dobrze smakują, ale też prezentują się w atrakcyjny sposób. Dodatkowo podpowiemy, że na naszej stronie znajdziesz też restauracje na spotkania biznesowe!