Istnieje wiele rodzajów spotkań biznesowych. Niektóre z nich są bardzo formalne i skoncentrowane przede wszystkim na podejmowaniu ważnych, wcześniej ustalonych tematów. Inne z kolei sprzyjają dobrej zabawie i integracji gości. Nieco więcej na temat tych pierwszych eventów napisaliśmy w jednym z naszych ostatnich artykułów, wskazując na rodzaje konferencji. Dziś bardziej będą nas interesowały te mniej formalne przedsięwzięcia, w zakresie których można wskazać chociażby integracje, jubileusze czy wszelkie imprezy okolicznościowe. Przy okazji poznaj też nasze pomysły, jeśli chodzi o tematyczne imprezy integracyjne dla pracowników.

No dobrze, ale do sedna. Podczas tego typu przedsięwzięć niezwykle ważne są jedzenie i picie. A jeśli piszemy o piciu, to mamy na myśli również alkohol. To, czy powinien się on pojawić podczas spotkań biznesowych, pozostawiamy do indywidualnego rozstrzygnięcia. Zamiast tego zastanowimy się, jak mają się wydatki na alkohol przy spotkaniach biznesowych. W praktyce okazuje się bowiem, że sprawa ta nie jest wcale taka oczywista.

Alkohol na spotkanie biznesowe


Czy alkohol na spotkaniach biznesowych jest dobrym pomysłem? Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie inaczej niż: to zależy. Niemniej jednak w praktyce podczas wszelkich eventów, w tym spotkań integracyjnych, poza różnorodnymi napojami, serwowany jest także alkohol. Wiele osób twierdzi, iż odpowiednio dobrany trunek skutecznie pomaga w budowaniu należytej atmosfery, co ma istotne znaczenie chociażby właśnie w przypadku spotkań biznesowych. Dodatkowo, kiedy serwuje się dobry trunek w kluczowym momencie danego wydarzenia, to jednocześnie podnosi się też rangę danej chwili.

Zanim jednak odpowiemy na pytanie, czy można zaksięgować fakturę za alkohol, to wskażemy na kilka najlepszych rodzajów alkoholi, które sprawdzą się podczas spotkań biznesowych. Wszystko oczywiście zależne jest od charakteru spotkania, niemniej zawsze świetnym wyborem jest whisky. Warto wziąć pod uwagę szczególnie 12-letni Chivas Regal czy legendardny Ballantines. Klasyczny, a jednocześnie doskonały wybór stanowi też wino. Należy jednak pamiętać, aby uśrednić stopień wytrawności, a co za tym idzie – trafić w gusta większości uczestników wydarzeń. Zdecyduj się więc na wino półsłodkie lub półwytrawne.

Wydatki na alkohol przy spotkaniach biznesowych


Nie jest żadną tajemnicą, że alkohol na spotkanie biznesowe potrafi wygenerować dość spore koszty. Wszystko oczywiście zależy od liczby zaproszonych gości, niemniej fakt jest taki, że alkohol – szczególnie ten dobry – nie należy do najtańszych. Ogólnie rzecz biorąc wydatki na alkohol poniesione na spotkaniach biznesowych mogą zaskoczyć niejednego organizatora. Należy więc przede wszystkim dokładnie określić ilość potrzebnego alkoholu. W tym zakresie pojawia się też pytanie o to, czy alkohol można wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej potwierdził linię orzecznictwa korzystną dla podatników. Jednocześnie Sądy wskazują, iż wydatki poniesione na jedzenie i alkohol mają rację bytu, jeśli chodzi o koszt uzyskania przychodu. Jest jednak pewien warunek – otóż ich głównym celem nie może być kreowanie dobrego wizerunki podatnika. W praktyce więc za wydatki, które pośrednio zmierzają do uzyskania przychodu, można uznać np. koszty przeznaczone na poczęstunek, który dana firma serwuje w ramach działań reklamowych lub marketingowych, ale dotyczących konkretnej usługi albo produktu.

Wydatki na alkohol w firmie a koszty podatkowe


Równie istotnym zagadnieniem są wydatki na alkohol w firmie a koszty podatkowe. Wszelkie wydatki, które dany przedsiębiorca ponosi na posiłki serwowane w trakcie rozmów z potencjalnymi kontrahentami, mogą stanowić koszty podatkowe. Niemniej jednak tzw. gastronomię należy wyłączyć z kosztów reprezentacji w sytuacji, kiedy za jej sprawą dąży się do wykreowania wizerunku firmy czy określonych relacji z kontrahentami. Wszelkie wydatki, które firma ponosi na posiłki w restauracjach, co wiążę się z podtrzymywaniem kontaktów biznesowych, są kosztami podatkowymi.

Owa reguła jednak nie dotyczy wydatków na alkohol spożywany podczas posiłków ani wręczany kontrahentom w ramach prezentu. W takiej sytuacji organy podatkowe twierdzą, iż wydatki te należy wyłączyć z kosztów podatkowych. Jednocześnie trzeba jednak podkreślić, iż podatek VAT, który dotyczy wydatków na reprezentację, i który nie podlega odliczeniu od kwoty podatku VAT należnego, może być zaliczony do kosztów podatkowych. Trzeba też dodać, iż z kosztów uzyskania przychodów wyłączone są wszelkie wydatki poniesione na alkohol podczas spotkań o charakterze towarzyskim.

Gdzie zorganizować imprez firmową?


Jak wynika z powyższego, zakup alkoholu na spotkanie biznesowe nie jest taką prostą sprawą. Teraz już jednak, po przeczytaniu tego artykułu, wiesz, jak podejść do tej kwestii. A skoro interesują Cię formalności związane z organizację imprez biznesowych, to może też szukasz obiektów na organizację integracji, konferencji czy innych spotkań firmowych. Przedstawimy kilka propozycji. Przede wszystkim warto jest wziąć pod uwagę hotele na Mazurach. Wśród nich znajdziesz m.in. Hotel Joseph Conrad, czyli nowoczesny i niezwykle elegancki obiekt na konferencję nad Jeziorem Roś.

Polecamy również hotele SPA na spotkanie biznesowe, które dodatkowo zapewniają idealne warunki do wypoczynku. Poznaj m.in. Uroczysko Siedmiu Stawów Luxury Hotel, czyli klimatyczny obiekt w Niemczy, w którym naprawdę nie sposób się nudzić. A jeśli ciekawią Cię obiekty w konkretnych częściach kraju, to koniecznie zajrzyj na naszego bloga. Znajdziesz na nim artykuły, w których wskazaliśmy m.in. atrakcyjne hotele w centralnej Polsce czy piękne sale bankietowe we Wrocławiu.