Banki wycofuja się z pożyczek na budowę hoteli

W Polsce brakuje hoteli. Kryzys uniemożliwił kontynuowanie większości przedsięwzięć i do tej pory niewielu inwestorów zdecydowało się na budowę kolejnych obiektów.

Trudne projekty

Jednak mimo większego zainteresowania ekonomicznymi hotelami, ich obłożenie nie było imponujące w ubiegłym roku. Według GUS wyniosło ono ok. 38,4 proc. (hotele dwugwiazdkowe) i ok. 41 proc. (hotele jednogwiazdkowe), a w samej Warszawie, gdzie tego typu obiekty wzbudzały znacznie większe zainteresowanie, oscylowało na poziomie 60 proc. Dorota Malinowska, konsultant do spraw nieruchomości hotelowych w firmie doradczej Cushman & Wakefield dodaje, że obłożenie dla hoteli pięciogwiazdkowych w Polsce wyniosło w tym czasie 55,4 proc., a dla czterogwiazdkowych – niecałe 46 proc.

Zdaniem analityków podaż również pozostawia wiele do życzenia. Polska znajduje się na jednym z ostatnich miejsc w Europie pod względem liczby miejsc hotelowych na mieszkańca. Dysponujemy ok. 40 miejscami na 10 tys. osób, podczas gdy w Niemczech na taką samą liczbę mieszkańców przypada 200 łóżek.

Najmniej miejsc noclegowych przypadających na 10 tys. mieszkańców jest na Lubelszczyźnie (ok. 13 łóżek), Opolszczyźnie (ok. 16) oraz Podlasiu (ok. 21). Jednocześnie w tych regionach obłożenie hoteli jest bardzo niskie, co zniechęca do nowych projektów.

Słaby marketing

Ekonomicznych hoteli brakuje szczególnie przy trasach szybkiego ruchu czy nawet w okolicach nielicznych autostrad. Tego typu obiekty są odwiedzane najczęściej przez tzw. small biznes, handlowców, serwisantów, a w weekend także turystów.

W dużych wojewódzkich miastach podaż zarówno drogich, jak i tanich hoteli jest również ograniczona. Najwięcej nowych inwestycji o wyższym standardzie ma powstać w najbliższej przyszłości we Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Katowicach, niestety głównie w planach. Bo choć coraz częściej słychać o nowych projektach, na zdecydowane ożywienie trzeba jeszcze zaczekać.

Źródło: e - hotelarz.pl

Notatki prasowe

Notatki prasowe oraz informacje o wydarzeniach branżowych prosimy przesyłać na adres: [email protected]

Mogą Cię zainteresować

Hotel 5-gwiazdkowy w Świeradowie-Zdroju - Elements Hotel & Spa, ekskluzywne miejsce na konferencje i szkolenia!
Hotel 5-gwiazdkowy w Świeradowie-Zdroju - Elements Hotel & Spa, ekskluzywne miejsce na konferencje i szkolenia!

Odkryj idealne połączenie biznesu i relaksu w Element Hotel & Spa. Jego oferta konferencyjna, luksusowe wnętrza oraz niezapomniane doświadczenia w centrum Wellness & Spa czekają na Ciebie w sercu malowniczych Gór Izerskich!

ARCHE Dwór Uphagena Gdańsk – biznes z misją
ARCHE Dwór Uphagena Gdańsk – biznes z misją

Odkryj ARCHE Dwór Uphagena w Gdańsku - niezwykłe miejsce, gdzie biznes spotyka sztukę. Przestronne sale gościnnego obiektu to nie tylko idealne miejsce na konferencje, ale także platforma dla artystycznych spotkań i wystaw.

4-gwiazdkowy hotel w centrum Wrocławia - Art Hotel, odpowiedni na konferencje i szkolenia!
4-gwiazdkowy hotel w centrum Wrocławia - Art Hotel, odpowiedni na konferencje i szkolenia!

Art Hotel Wrocław to nie tylko eleganckie miejsce na nocleg, ale przede wszystkim doskonałe centrum biznesowe, które spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Dlatego jeśli planujesz wyjątkowe spotkanie biznesowe w sercu Wrocławia, będzie to niezawodny wybór!

Hotel SPA w Dźwirzynie - NEPTUNO Resort & Spa z nowoczesnym zapleczem konferencyjnym!
Hotel SPA w Dźwirzynie - NEPTUNO Resort & Spa z nowoczesnym zapleczem konferencyjnym!

Oprócz doskonałych warunków do pracy Neptuno Resort & Spa oferuje także liczne atrakcje relaksacyjne. Od strefy SPA & Wellness, przez wypożyczalnię rowerów, po strefę fitness. Tam zdecydowanie każdy znajdzie coś dla siebie.

Organizacja konferencji w kinie - KinoGram Warszawa poleca się na eventy!
Organizacja konferencji w kinie - KinoGram Warszawa poleca się na eventy!

Odkryj wyjątkową przestrzeń KinoGram w sercu Warszawy, idealną do organizacji konferencji i spotkań biznesowych. Zainspiruj się industrialnym stylem i unikalną atmosferą, połączoną z wysokim poziomem usług i wyjątkowymi doznaniami kulinarymi.

Archiwum
Informujemy, że serwis korzysta z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego oznacza akceptację Polityki Cookies Akceptuję