Szybkie wyszukiwanie
Pałac Żelechów
5.05.2016

Gypsy Show – Wielka Gala Muzyki Romskiej podczas XXI Forum Humanum Mazurkas

Gypsy Show – Wielka Gala Muzyki Romskiej podczas XXI Forum Humanum Mazurkas

Za nami Wielka Gala Muzyki Romskiej, która miała miejsce 24 kwietnia br. podczas XXI Forum Humanum Mazurkas. Wydarzenie, które odbyło się w sali Zeus w MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel zgromadziło ponad 800 gości ze świata biznesu, kultury i sztuki. W roli prowadzącego, tradycyjnie już, wystąpił Prezes Grupy Mazurkas, Andrzej Bartkowski.

Tego wieczoru za sprawą widowiska Gypsy Show zgromadzeni goście mogli przenieść się w świat romskiego stylu życia i obyczajów, słuchając artystycznie opracowanych wirtuozerskich i niezwykle efektownych utworów skrzypcowych, inspirowanych folklorem cygańskim z różnych krańców Europy.

Niepowtarzalne widowisko muzyczno-taneczne przygotował Król Czardasza Miklosz Deki Czureja i jego międzynarodowy zespół muzyków, śpiewaków i tancerzy wraz z Orkiestrą Kameralną „INSO” Filharmonii Lwowskiej. Wyjątkowy program pełen tańca, kolorowych i oryginalnych strojów i niezwykle energicznej muzyki romskiej zaprezentowało na scenie 28 artystów. Wyjątkowa atmosfera udzieliła się także publiczności, która gromkimi brawami reagowała na każdy utwór i wraz z artystami śpiewała takie przeboje jak: „To były piękne dni”, „Gary Gary”, czy też „Oczy czarne”.

Tego dnia miała również inauguracja nowego projektu pod hasłem „Scena Talentów”, która od tej pory będzie integralną częścią każdej edycji Forum Humanum Mazurkas.  Scena Talentów, której inicjatorką jest Irena Bartkowska, będzie okazją do prezentacji i promocji młodych, utalentowanych artystów. Podczas premierowej edycji wystąpił Łukasz Chmiel, znany z wielu muzycznych programów telewizyjnych, obecnie uczestnik programu Must Be The Music.

W programie XXI Forum Humanum Mazurkas znalazły się stałe pozycje, które towarzyszą Forum od 4 lat. Goście wieczoru mogli podziwiać w ramach wernisażu wystawę rzeźby Katarzyny Bułki-Matłacz „Świat surrealizmu, groteski i bajkowej opowieści” oraz wystawę zbiorową „Klimaty polsko – żydowskie w malarstwie współczesnym”.

Z kolei wernisaż nawiązywał do tematu wieczoru i był wystawą zbiorową artystów pod hasłem: „Romskie żywioły kulturowe – taniec, muzyka, śpiew”. Kuratorem wystaw była Janina Tuora. Na rozpoczęcie XXI Forum Humanum Mazurkas odbył się pokaz filmu o rzeźbiarce Katarzynie Bułce-Matłacz pt.: „Mój rzeźbiarski surrealizm”, według scenariusza Janiny Tuory, w realizacji Jana Sumikowskiego. Partnerami  tej edycji byli Paweł Kanclerz – Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego oraz Jan Żychliński – Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego.

Foto: K.Rolak

INFORMACJA PRASOWA

POWRÓT

Notatki prasowe

Notatki prasowe oraz informacje o wydarzeniach branżowych prosimy przesyłać na adres: [email protected]
Informujemy, że serwis korzysta z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego oznacza akceptację Polityki Cookies Zamknij zamknij