Miał być hotel, jest melina

Niedaleko szkieletu Żagla Libeskinda stoi drugi, również 17-piętrowy. U zbiegu ulic Chałubińskiego i Wspólnej już rok temu miał stanąć hotel. Kiedy powstanie – nie wie nikt.

Budowa hotelu System zaczęła się w 2006 r. Cały 58-metrowy budynek, z 302 pokojami hotelowymi na 18 kondygnacjach, miał być gotowy w 2009 r. Wiosną tego roku maszyny zeszły z placu budowy. Ukończony został tylko szkielet. Na resztę nie starczyło pieniędzy.
Krakowski deweloper Salwator na generalnego wykonawcę wybrał firmę Budimex.

– Wywiązaliśmy się ze wszystkich obowiązków, jakie nakładał na nas kontrakt. Salwator miał jednak problemy z płatnościami – mówi rzecznik Budimeksu Krzysztof Kozioł.

Bezdomni i amatorzy piwa
Od wiosny 2009 r. na placu budowy nie dzieje się nic. Od czasu do czasu szkielet przykrywany jest jedynie płachtami reklamowymi. Niższe piętra służą już za schronienie bezdomnym i nastolatkom pijącym tam piwo. Na początku lipca na ostatnim piętrze szkieletu wybuchł pożar. Strażacy przez prawie godzinę gasili płomienie.

Inwestor nie powiadomił dzielnicy ani miasta, jakie ma plany wobec szkieletu. Według prawa, nie ma takiego obowiązku. – Najgorsze jest to, że mamy związane ręce – mówi jeden z wysokich urzędników miejskich. – Nie możemy zmusić dewelopera, żeby skończył budynek, ani mu go odebrać. Aż strach wydawać jakiekolwiek pozwolenia, żeby jeszcze bardziej nie zeszpecić miasta.

Budować nadal wolno
Prawo mówi, że pozwolenie na budowę wygasa, gdy inwestor przerywa ją na okres dłuższy niż dwa lata. Szkieletu przy ul. Wspólnej 72 to nie dotyczy – pracownicy z budowy zeszli 1,5 roku temu.

– Jednak takie pozwolenie bardzo łatwo jest przedłużyć – przypomina wiceburmistrz Śródmieścia Marcin Rzońca. – Wystarczy zrobić coś na budowie raz na dwa lata i automatycznie pozwolenie się odnawia. Tak jest np. przy placu Politechniki („ŻW” pisało o problemie 23 lipca tego roku).

Zapytaliśmy dewelopera, kiedy budowa ruszy z powrotem i na kiedy planowany jest jej koniec. Odpowiedzi jednak nie udało nam się wczoraj zdobyć.

Źródło: e-hotelarz.pl

Notatki prasowe

Notatki prasowe oraz informacje o wydarzeniach branżowych prosimy przesyłać na adres: [email protected]

Mogą Cię zainteresować

Nowoczesny hotel na konferencje w Ustce - Cristal Baltic Apart Hotel!
Nowoczesny hotel na konferencje w Ustce - Cristal Baltic Apart Hotel!

Elegancki Cristal Baltic Apart Hotel w Ustce oferuje idealne warunki do organizacji konferencji, szkoleń i spotkań biznesowych. Przestronne apartamenty, restauracja My Thai, nowoczesne sale konferencyjne z widokiem na morze oraz bogata oferta atrakcji zapewniają niezapomniane wrażenia i komfort nad Bałtykiem.

Wyjątkowe miejsce na event 100 kilometrów od Warszawy - Parisel Palace
Wyjątkowe miejsce na event 100 kilometrów od Warszawy - Parisel Palace

Odkryj Parisel Palace – eleganckie centrum konferencyjno-wypoczynkowe w malowniczych Klimkach pod Łukowem. Idealne miejsce na prestiżowe wydarzenia biznesowe z nowoczesnymi salami, komfortowymi noclegami i wykwintną kuchnią.

Zapraszamy na 6. edycję Forum Horeca Idea EVOLVING 2024 w Krakowie!
Zapraszamy na 6. edycję Forum Horeca Idea EVOLVING 2024 w Krakowie!

Przed nami 6. edycja Forum Horeca Idea EVOLVING 2024 w Krakowie. Dowiedz się więcej o wydarzeniu i koniecznie weź w nim udział. Do zobaczenia!

Hotel 5-gwiazdkowy w Warszawie - Hotel Warszawa z nowoczesnymi salami konferencyjnymi!
Hotel 5-gwiazdkowy w Warszawie - Hotel Warszawa z nowoczesnymi salami konferencyjnymi!

Hotel Warszawa to miejsce, które łączy w sobie bogatą historię z nowoczesnym luksusem. Dzięki starannie przemyślanej ofercie konferencyjnej, wysokiej klasy zapleczu gastronomicznemu oraz komfortowym warunkom zakwaterowania, jest idealnym wyborem dla organizatorów wydarzeń.

Hotel 5-gwiazdkowy w Sopocie - Hotel Testa Sopot z nowoczesnymi salami konferencyjnymi
Hotel 5-gwiazdkowy w Sopocie - Hotel Testa Sopot z nowoczesnymi salami konferencyjnymi

Luksusowy Hotel Testa w Sopocie oferuje idealne warunki do organizacji konferencji i spotkań biznesowych, łącząc nowoczesne wnętrza, znakomitą kuchnię, oraz rozbudowaną strefę Wellness & SPA, zaledwie 55 kroków od pięknej plaży.

Archiwum

Agata
Event Concierge

Szukasz obiektu na wydarzenie?

Pomożemy bezpłatnie znaleźć idealne miejsce :) Napisz na [email protected] lub skorzystaj z formularza.

Chcę wysłać formularz