Szybkie wyszukiwanie
Pałac Żelechów
22.03.2023

NEWSY ZE ŚWIATA. Inicjatywy ku bardziej odpowiedzialnej, zdekarbonizowanej przyszłości

NEWSY ZE ŚWIATA. Inicjatywy ku bardziej odpowiedzialnej, zdekarbonizowanej przyszłości

Obecnie na świecie dostrzec można pewną tendencję w zakresie podejmowania inicjatyw zmierzających ku odpowiedzialnej, zdekarbonizowanej przyszłości. Poniżej - w bardzo dużym skrócie - zaprezentowanych zostało kilka przykładów działań podejmowanych przez poszczególne destynacje i organizacje w obrębie właśnie dekarbonizacji oraz bardziej odpowiedzialnej turystyki w obliczu zarówno COVID-19, jak i zakłóceń klimatycznych.

  • Kolorado dokonuje elektryzacji swoich malowniczych dróg. W praktyce wszystkie 26 przepięknych i historycznych tras w Kolorado już niedługo zostanie wyposażonych w stacje ładowania, które pozwolą na niskoemisyjne podróże po najbardziej zachwycających miejscach w tymże stanie.
  • Francja ma z kolei w planach dokonać zakazu niektórych lotów krajowych tam, gdzie są dostępne kolejowe połączenia. Faktem jest też, że Francuski rząd zdecydował o ograniczeniu liczby krótkodystansowych lotów.
  • Lublana może się pochwalić centrum ze strefą wolną od samochodów, a także łatwym publicznym dostępem do terenów zielonych oraz rozwiniętym pszczelarstwem, co stanowi dowód na zaangażowanie miasta w zrównoważony rozwój. Lublana zresztą nie bez powodu w 2016 roku otrzymała tytuł Europejskiej Zielonej Stolicy i pojawia się na liście Sustainable Top 100 Destinations.
  • Tasmania ma stać się miejscem neutralnym, jeśli chodzi o emisję dwutlenku węgla do 2025 roku. Premier Tasmanii ogłosił plany pomocy dotyczące odbudowy turystyki, wśród których właśnie znalazła się neutralność w zakresie emisji dwutlenku węgla do 2025 roku. Rząd, aby pomóc w osiągnięciu tegoż celu, oferuje fundusze dla operatorów turystycznych na ukończenie audytu węglowego ich operacji.
  • Program Visit Omaha Rent for Recovery. Otóż Visit Omaha rezygnuje z wynajmowania powierzchni biurowej. W zamian za to co tydzień będzie wynajmować przestrzeń konferencyjną po to, aby wesprzeć firmy, które najbardziej ucierpiały podczas pandemii.
  • Do Europy wracają pociągi sypialne. Nocne trasy kolejowe, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na zrównoważone podróże, nabierają rozpędu w kontynentalnej Europie. Pojawił się również plan zbudowania nowej usługi pociągu sypialnego przez tunel pod kanałem La Manche między Wielką Brytanią a Francją.
  • Walencja w Hiszpanii zobowiązała się do tego, aby osiągnąć neutralność w zakresie emisji dwutlenku węgla do 2025 roku. Miasto to jednocześnie stało się pierwszą globalną destynacją, która weryfikuje obliczenia śladu węglowego swojej działalności turystycznej jako dodatek do obliczenia śladu wodnego.
  • Visit Norway – Narodowa Strategia Turystyczna 2023 objęła m.in. opracowanie specjalnego kalkulatora „Klimasmart”, dzięki którym możliwa będzie pomoc ośrodkom turystycznym i operatorom w zakresie wpływu turystyki na środowisko i dokonanie znaczących redukcji w zakresie emisji na podstawie tychże liczb.
  • Departament Turystyki Vanuatu postanowił uruchomić program wsparcia biznesu turystycznego. Dodatkowo program reagowania kryzysowego Vanuatu zapewnia dotacje zarówno na przetrwanie biznesu turystycznego, jak i na programy energii odnawialnej i agroturystyki.

Autorką tego zestawienia jest Anna Górska.

POWRÓT

Notatki prasowe

Notatki prasowe oraz informacje o wydarzeniach branżowych prosimy przesyłać na adres: [email protected]
Informujemy, że serwis korzysta z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego oznacza akceptację Polityki Cookies Zamknij zamknij