Szybkie wyszukiwanie
NEPTUNO Resort & Spa
7.12.2021

Nowe limity w hotelach od 15 grudnia i prace nad ustawą umożliwiającą weryfikację osób zaszczepionych

Nowe limity w hotelach od 15 grudnia i prace nad ustawą umożliwiającą weryfikację osób zaszczepionych

Zaledwie tydzień minął od wprowadzenia nowych obostrzeń (o których pisaliśmy TUTAJ), a minister zdrowia na dzisiejszej konferencji ogłosił kolejne, które zaczną obowiązywać od 15 grudnia. Obniżenie limitów w hotelach, restauracjach, kinach, kościołach czy środkach transportu to tylko niektóre ze zmian, które nas czekają za tydzień.

Od razu na wstępie napiszemy, że w kwestii osób zaszczepionych nic się od ostatniej konferencji Adama Niedzielskiego nie zmieniło - dalej te osoby nie są wliczane w limity.


Od 15 grudnia nastąpi zaostrzenie limitów:

  • w hotelach, restauracjach i barach - max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione
  • w kinach, teatrach, obiektach sakralnych i sportowych -  max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (dodatkowo nie będzie można pić i jeść podczas seansów w kinie)
  • w transporcie zbiorowym - max. 75 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione

Kluby, dyskoteki i inne obiekty udostępniające miejsce do tańczenia 15 grudnia zostaną zamknięte do odwołania. Pewnie większości z nas nasuwa się teraz jedno pytanie: CO Z SYLWESTREM? Już śpieszymy z odpowiedzią! Sylwester będzie wyjątkiem - imprezy będą mogły się odbywać, ale... w ścisłym reżimie sanitarnym. Limit max. 100 osób. 

To co z pewnością zainteresuje nie tylko uczniów, ale przede wszystkim ich rodziców, to powrót nauki zdalnej. Od 20 grudnia do 9 stycznia wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie. Z kolei przedszkola i żłobki będą działać normalnie.

To co również się zmieni od 15 grudnia, to obowiązkowe testy na COVID-19 osób, które planują przylecieć do Polski z krajów spoza strefy Schengen. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem. Warto jednak podkreślić, że z obowiązku tego nie zwalnia zaświadczenie o zaszczepieniu. Ta zasada więc obejmuje wszystkie osoby bez wyjątku, w odróżnieniu do pozostałych wprowadzanych obostrzeń.

Obowiązek testowania na COVID-19 będą miały też osoby, które mieszkają z osobą zakażoną koronawirusem. I tu również zaszczepienie nie zwalnia z tego obowiązku.

Minister zdrowia na dzisiejszej konferencji poinformował, że trwają prace nad ustawą poselską, która będzie dawała przedsiębiorcom prawo do weryfikowania osób zaszczepionych i niezaszczepionych. 

Dodatkowo Niedzielski powiedział, że prace trwają również nad ustawą, która da prawo pracodawcy do oczekiwania od swoich pracowników wyników testów. Testy mają być darmowe. 

W planach jest też wprowadzenie obowiązków szczepień dla niektórych grup zawodowych, w tym dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych.

Zdjęcie: mat.pr. / Twitter

POWRÓT

Notatki prasowe

Notatki prasowe oraz informacje o wydarzeniach branżowych prosimy przesyłać na adres: [email protected]
Informujemy, że serwis korzysta z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego oznacza akceptację Polityki Cookies Zamknij zamknij