Szybkie wyszukiwanie
Pałac Żelechów
22.10.2021

SBE reaktywuje Kodeks Dobrych Praktyk

SBE reaktywuje Kodeks Dobrych Praktyk

Organizacja dużych eventów to rozbudowany proces, który angażuje wiele osób na różnych płaszczyznach. Jaka powinna przebiegać współpraca na lini klient - agencja, agencja - dostawca czy dostawca - pracownik?

Gorący okres dla branży skłonił Radę Etyki przy Stowarzyszeniu Branży Eventowej do reaktywacji Kodeksu Dobrych Praktyk z 2016 roku, który właśnie rozwiewa takie wątpliwości i zawiera etyczne standardy i wartości, które powinny być przestrzegane w takich współpracach.

Kodeks Dobrych Praktyk to dokument, który powstał głównie w celach edukacyjnych. Miał też na celu wspierać i umacniać całą branżę eventową. Reaktywacja kodeksu jest odpowiedzią na rosnącą liczbę zapytań, realizacje produkowane w ciągu 2-3 tygodni, negocjacje stawek oraz poważne braki kadrowe sprawiły.

Treść tego kodeksu zaakceptowały firmy członkowskie SBE. Ich reprezentanci stwierdzili, że rolą stowarzyszenia jest  stanie na straży jasnych zasad i obligowanie członków do przestrzegania ich jako przykład etycznych przepisów dotyczących wszystkich kluczowych obszarów działalności firm przemysłu spotkań.

Treść kodeksu znajdziecie TUTAJ.

INFORMACJA PRASOWA

POWRÓT

Notatki prasowe

Notatki prasowe oraz informacje o wydarzeniach branżowych prosimy przesyłać na adres: [email protected]
Informujemy, że serwis korzysta z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego oznacza akceptację Polityki Cookies Zamknij zamknij