Specjalni Goście Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Hotelu Orbis Zamojski

5 kwietnia, z okazji otwarcia synagogi w Zamościu, Hotel Orbis Zamojski na uroczystym obiedzie gościł Naczelnego Rabina Polski, Ambasadorów Izraela, Niemiec, Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Prezydenta Miasta Zamościa oraz inne osoby zaproszone przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Renowacja renesansowej bożnicy i uruchomienie w niej Centrum „Synagoga” – nowoczesnego ośrodka kultury, który będzie służył zarówno Żydom, jak i mieszkańcom miasta to ważne wydarzenia w życiu Zamościa. Dzięki takim inicjatywom Zamość stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym miastem na szlaku polskich i zagranicznych turystów.

Synagoga w Zamościu to cenny dla polskiej i żydowskiej kultury zabytek, który znajduje się na obszarze wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W 2008 roku projekt „Rewitalizacja renesansowej synagogi w Zamościu na potrzeby Szlaku Chasydzkiego oraz lokalnej społeczności” stworzony przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, uzyskał wsparcie finansowe ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Przez dwa lata Fundacja wykonała prace remontowe i konserwatorskie, dzięki którym budynek synagogi został zabezpieczony oraz przywrócono mu dawny zachwycający wygląd.

Projekt samej rewitalizacji budynku i stworzenie w nim Centrum „Synagoga” jest przykładem nie tylko optymalnego wykorzystania środków pomocowych, ale także realizacji idei integracji kultur. Od 5 kwietnia uruchomiony został tam punkt informacji turystycznej i kulturalnej „Szlaku Chasydzkiego” oraz Multimedialne Muzeum Historii Żydów Zamościa i Okolic. Dzięki Centrum „Synagoga” turyści mogą bliżej poznać dzieje społeczności żydowskiej, która przez stulecia współtworzyła intelektualne, religijne i kulturowe oblicze regionu. Część powierzchni budynku została zaadaptowana dla pozarządowych organizacji kulturalnych. Gmach pełni również funkcje religijne, jako dom modlitwy dla odwiedzających Zamość grup żydowskich.

Honorowym patronem ceremonii uroczystego otwarcia synagogi jest Bronisław Komorowski, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Obchodom towarzyszy w dniach 5-7 kwietnia międzynarodowa konferencja naukowa „Historia i kultura Żydów w Zamościu i na Zamojszczyźnie”.*

Hotel Orbis Zamojski, położony w sąsiedztwie ratusza i niedaleko synagogi, pełnił funkcję bazy dla gości przybyłych do miasta. Tu odbył się uroczysty, koszerny obiad Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego z udziałem Naczelnego Rabina Polski, Ambasadorów oraz przedstawicieli władz polskich i izraelskich, a także lokalnych z Prezydentem Miasta Zamościa.

W hotelu zatrzymali się również uczestnicy inauguracji synagogi i konferencji naukowej. Zabytkowe wnętrza hotelu oraz profesjonalna obsługa zyskała w pełni aprobatę dyplomatów oraz gości z Polski i zagranicy.

Jesteśmy dumni, że możemy gościć w naszym hotelu tak ważne osobistości. Otwarcie synagogi jest cenne dla naszego miasta. Odrestaurowany został kolejny zabytek, który podniesie turystyczną atrakcyjność Zamościa. Jak piękny i ciekawy jest Zamość – trzeba się przekonać samemu – zaprasza turystów Maria Brzozowska, Dyrektor Hotelu Orbis Zamojski.

Hotelu Orbis Zamojski mieści się w sześciu odrestaurowanych zabytkowych kamienicach pochodzących z XVI-XIX wieku i zachwyca oryginalnym historycznym wystrojem. Restauracja jest ozdobiona malarstwem ściennym opartym na motywach historycznych, a hol udekorowano kopiami portretów osobistości z rodziny Zamoyskich. Na jednej ze ścian odtworzono widok Zamościa na podstawie sztychu z 1618 r. Galerie podwórkowe, drewniane wrota z dekoracją snycerską w bramach zostały wiernie odtworzone podczas remontu. Hotel Orbis Zamojski znany jest nie tylko z komfortowych, historycznych wnętrz, ale także z gościnności.

*na podstawie „Czterech Ambasadorów w synagodze”, Anna Rudny, Tygodnik Zamojski, 30.03.2011

INFORMACJA PRASOWA

Notatki prasowe

Notatki prasowe oraz informacje o wydarzeniach branżowych prosimy przesyłać na adres: [email protected]

Mogą Cię zainteresować

Hotel 4-gwiazdkowy w Serocku - Hotel NARVIL Conference & Spa, mający w ofercie nowoczesne sale konferencyjne!
Hotel 4-gwiazdkowy w Serocku - Hotel NARVIL Conference & Spa, mający w ofercie nowoczesne sale konferencyjne!

33 sale konferencyjne, wygodne zaplecze noclegowe oraz bogata oferta atrakcji sprzyjających relaksowi - to tylko namiastka tego, co oferuje Hotel NARVIL Conference & Spa! Dowiedz się, dlaczego warto w nim zorganizować konferencje i szkolenia.

Hotel 4-gwiazdkowy w Łodzi z nowoczesnymi salami konferencyjnymi - DoubleTree by Hilton Łódź!
Hotel 4-gwiazdkowy w Łodzi z nowoczesnymi salami konferencyjnymi - DoubleTree by Hilton Łódź!

DoubleTree by Hilton Łódź to miejsce, które łączy nowoczesność z elegancją, oferując najwyższy standard usług i niezrównane możliwości organizacyjne. Dzięki swojej lokalizacji, wszechstronnej ofercie konferencyjnej i luksusowym udogodnieniom, jest to idealne miejsce na każdy rodzaj wydarzenia, od dużych kongresów i bankietów po kameralne spotkania biznesowe.

Hotel 4-gwiazdkowy w Warszawie - Focus Hotel Premium Warszawa z nowoczesnym zapleczem konferencyjnym!
Hotel 4-gwiazdkowy w Warszawie - Focus Hotel Premium Warszawa z nowoczesnym zapleczem konferencyjnym!

Focus Hotel Premium to nie tylko miejsce, gdzie można wygodnie przenocować, ale także idealne miejsce do organizacji wszelkiego rodzaju wydarzeń. Przestronne wnętrza, nowoczesne wyposażenie oraz profesjonalna obsługa sprawiają, że każdy event staje się wyjątkowym i niezapomnianym doświadczeniem.

Hotel 4-gwiazdkowy na Dolnym Śląsku - Hotel Zamek Topacz, zachwycający elegancją i zapleczem konferencyjnym!
Hotel 4-gwiazdkowy na Dolnym Śląsku - Hotel Zamek Topacz, zachwycający elegancją i zapleczem konferencyjnym!

Zamek Topacz to miejsce, które łączy w sobie bogatą historię z nowoczesnością, oferując szeroki wachlarz usług i atrakcji. Jest to idealne miejsce na organizację konferencji, szkoleń, spotkań biznesowych oraz różnorodnych wydarzeń, a także na wypoczynek w komfortowych warunkach.

Nowy obiekt na konferencję w Nałęczowie! Poznaj Arche Nałęczów - "Sanatorium Milicyjne", który otwiera się w lipcu!
Nowy obiekt na konferencję w Nałęczowie! Poznaj Arche Nałęczów - "Sanatorium Milicyjne", który otwiera się w lipcu!

Arche Nałęczów to miejsce, które oferuje nie tylko doskonałe warunki do organizacji wydarzeń, ale także niezapomniane wrażenia z pobytu. To miejsce z duszą i sercem, gdzie historia splata się z nowoczesnością, tworząc idealne warunki do pracy, relaksu i zabawy.

Archiwum

Agata
Event Concierge

Szukasz obiektu na wydarzenie?

Pomożemy bezpłatnie znaleźć idealne miejsce :) Napisz na [email protected] lub skorzystaj z formularza.

Chcę wysłać formularz