Szybkie wyszukiwanie
Pałac Żelechów
9.09.2013

Szkolenie MPI Poland Club po raz pierwszy w Gdańsku

Praca w międzynarodowym zespole była tematem pierwszego szkolenia MPI Poland Club w Gdańsku. Spotkanie było okazją do ćwiczenia kompetencji przydatnych w komunikowaniu między kulturami. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele branży turystycznej i eventowej.

Język a kultura

Prawie połowa Polaków (46%) deklaruje znajomość języków obcych – wynika z badania CBOS z 2009 roku. Świat się kurczy a języki to poważny kapitał na rynku. Większość firm ma albo zagranicznego właściciela albo partnera czy klientów. Obecnie tylko niewielka część projektów realizowana przez firmy nie łączy się z bezwzględnym wymogiem znajomości języków.

Wciąż jako uniwersalny język biznesu króluje angielski. Wydaje się jednak, że i ta tendencja zaczyna się powoli zmieniać. Dziś to co rzadkie znaczy cenne. Już nie hiszpański czy francuski ale niderlandzki, szwedzki, turecki, hebrajski czy japoński są najbardziej pożądane w poszukiwaniu pracy. Jest jeszcze coś o czym się zapomina a jest niezbędne w efektywnej komunikacji – umiejętności kulturowe.

Gdańsk okiem Brytyjczyka
Jake Jepcott Dyrektor ds. Rozwoju Olivia Busienss Centre
, jeden z prelegentów podczas spotkania, nim przeprowadził się do Polski usłyszał od wujka takie słowa - Po przyjeździe do Polski zapomnij, że jesteś Brytyjczykiem. Poznaj polską kulturę, język, historię. Stań się jednym z nich. Jake od 12 lat mieszka w Gdańsku. Radę wziął głęboko do serca. Czuje się bardzo związany z miastem i jego mieszkańcami.

6 września dyskutował z uczestnikami m.in. czym są stereotypy. Bardzo mocno podkreślał atuty Polaków. Jak twierdzi naszą mocną stroną jest kreatywność. Był zdziwiony, kiedy polskie produkty, których sprzedażą się zajmował, cieszyły się większą popularnością pod nazwami zagranicznych marek niż z etykietą "Made in Poland". Polska w tym Gdańsk jest otwarta na zagraniczne inwestycje a Zachód otwiera się Polskę. Można mieć więc nadzieję, że to chwilowa moda, i już wkrótce polskie nazwiska i marki będą szeroko rozpoznawalne poza granicami. Konferencja w Trójmieście była pierwszym spotkaniem w całości poświęcona zagadnieniom kulturowym.

Warsztat i praktyka
Drugą część spotkania poprowadził trener biznesu Bartosz Jurkiewicz. W trakcie zajęć warsztatowych uczestnicy dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat różnić kulturowych i tego jaki wpływ mają na komunikowanie biznesowe. Nie tylko język jest tu istotny. Czasami bywa i tak, że odgrywa on wręcz drugorzędną rolę. Gesty, mimika, postawa, wymiar czasu a nawet odległości to charakterystyczne dla danych kultur pojęcia, z których warto zdać sobie sprawę zanim przejdzie się do negocjowania z zagranicznym partnerem.

Anna Górska, Prezes GOT/GCB, v-ce Prezes MPI Poland Club ds. członkowskich: Ciekawi goście, bardzo aktywni uczestnicy i świetna atmosfera - cieszę się, że spotkanie MPI Poland Club w Gdańsku było tak udane. Mam nadzieję, że nie była to ostatnia wspólna inicjatywa MPI Poland Club i Gdańsk Convention Bureau/GOT.

Gdańsk Convention Bureau/GOT jest Partnerem Strategicznym MPI Poland Club.

INFORMACJA PRASOWA
POWRÓT

Notatki prasowe

Notatki prasowe oraz informacje o wydarzeniach branżowych prosimy przesyłać na adres: [email protected]
Informujemy, że serwis korzysta z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego oznacza akceptację Polityki Cookies Zamknij zamknij