Zmiany w organizacji wydarzeń (w pomieszczeniach i w plenerze)

Od 20 czerwca działają kina, teatry, amfiteatry i inne miejsce związane z prowadzeniem działalności twórczej. Oczywiście w obiektach tych obowiązują ograniczenia, do których organizatorzy i uczestnicy muszą się stosować.
Podczas wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych uczestnicy nie mogą zajmować więcej niż 50% dostępnych miejsc. Rzędy powinny być zajmowane naprzemiennie, z zachowaniem jednego wolnego miejsca między uczestnikami, czyli w tzw. szachownicę. Wszyscy zgromadzeni muszą mieć zakryte usta i nos.
Wydarzenia można organizować również na dużych obiektach sportowych na świeżym powietrzu - zarówno tych otwartych, jak i półotwartych, z miejscami siedzącymi lub bez. Tutaj istnieje możliwość udostępnienia tylko 1/4 dostępnych miejsc. Uczestnicy imprezy muszą zająć co czwarte miejsce i siadać lub stać w rzędach naprzemiennie. Każdy z uczestników musi zakryć usta i nos, a także zachować dystans 2 metrów między innymi osobami - chyba, że organizator wyznaczy specjalne miejsca na widowni.
Dla przykładu podajemy, ile osób może przebywać jednocześnie w popularnych obiektach sportowo-koncertowych:
- PGE Narodowy w Warszawie - 14 500 osób
- Stadion Śląski w Chorzowie - 13 500 osób
- Ergo Arena w Gdańsku - 5 000 osób
- Atlas Arena w Łodzi - 5 000 osób
- Amfiteatr Kazielnia w Kielcach - 2 500 osób
A jak to jest z wydarzeniami plenerowymi? Aktualnie w takich imprezach może brać udział do 150 osób. Od 17 lipca liczba ta wzrośnie. Organizator eventu będzie musiał zadbać o to, by wyraźnie oddzielić i oznaczyć widownię oraz wyznaczyć znakami poziomymi miejsca dla publiczności tak, by na jedną osobę przypadało min. 5 m2 lub by zachowany został 2-metrowy odstęp.
Pamiętajmy więc, biorąc udział w wydarzeniu (bez znaczenia czy jako organizator, czy uczestnik), żeby zakrywać usta i nos, zachować 2-metrowy dystans i dezynfekować ręce przed wejściem na teren obiektu.
Obowiązek zachowania dystansu między uczestnikami nie dotyczy:
- osoby, która przyszła z dzieckiem poniżej 13. roku życia;
- osoby, która towarzyszy osobie z niepełnosprawnością lub osobie, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie;
- osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących
Źródło:
- Rozporządzenie Rady Ministrów z 19.06.2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.