W jednym z naszych ostatnich artykułów, czyli kilka wskazówek, które pomogą Ci w prowadzeniu konferencji, podkreśliliśmy, że wystąpienia podczas spotkań biznesowych nie są takim łatwym zadaniem. Każde wyjście na scenę wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania, ale też szeregu nabytych umiejętności.

Są ludzie, którzy w takich okolicznościach czują się jak ryba w wodzie, ale i tacy, którzy są sparaliżowani myślą o prowadzeniu konferencji. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, to koniecznie zastanów się nad zatrudnieniem konferansjera. Kim dokładnie jest ta osoba? Już spieszymy z odpowiedzią! W tym artkule nie tylko wskażemy zakres obowiązków konferansjera, ale też podpowiemy, na co zwrócić uwagę wybierając konferansjera na konferencję.

Konferansjer na spotkanie biznesowe


Konferansjer to osoba, która specjalizuje się w prowadzeniu różnorodnych imprez, wydarzeń czy spotkań biznesowych. W zakresie obowiązków ma on m.in. przedstawianie gości oraz zapowiadanie konkretnych (i ustalonych wcześniej) punktów programu. Konferansjer sprawia, że dane wydarzenie stanowi płynną, dobrze zorganizowaną całość. Czuwa on nad tym, aby wystąpienia nie nakładały się na siebie, unikając tym samym zbędnego chaosu i stresu. Oznacza to jednocześnie, iż na konferansjerze spoczywa bardzo duża odpowiedzialność.

Osoba pełniąca taką funkcję musi być komunikatywna, śmiała, otwarta oraz odporna na stres. Wiele osób twierdzi, że to głównie od konferansjera zależy, jaka atmosfera panuje na danym wydarzeniu. Zdarza się bowiem, że konferansjerzy – jako wstawki w tej formalnej części – stosują różnorodne ciekawostki i wyważone żarty. To świetne rozluźnienie podczas wielogodzinnych spotkań, które z czasem mogą się wydawać nużące.

Odpowiadając na pytanie, dlaczego warto zatrudnić konferansjera na konferencję, można rzec, iż po to, by w profesjonalny sposób czuwał on nad przygotowanym planem wydarzenia i uświetniał każdy event.

Na co zwrócić uwagę wybierając konferansjera na konferencję?


Jeśli szukasz konferansjera na konferencję, to przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę na jego doświadczenie. To bardzo ważne, aby wybrać sprawdzoną osobę, która dobrze czuje się na scenie i wie, jak się na niej zachować. Konferansjer musi mieć także odpowiednią dykcję. Powinien być wyważony, poważny, a jednocześnie potrafić zagadywać i rozbawiać zgromadzonych gości.

I choć konferencje i inne spotkania biznesowe są raczej szczegółowo zaplanowane, to jednak zdarzają się takie momenty, że niezbędna jest improwizacja. W związku z tym konferansjer musi być też w miarę elastyczny. Dodatkowo, mimo że nie będzie to zbyt naukowe stwierdzenie, osoba prowadząca konferencję po prostu musi mieć „to coś”. Tak naprawdę już podczas wstępnej rozmowy z potencjalnym konferansjerem będziesz z pewnością w stanie ocenić, czy wzbudził on Twoją sympatię. To ważne, aby wybrać taką osobę, której słucha się z przyjemnością.

Jaki konferansjer na imprezy firmowe?


Powołując się na tytułowe pytanie, czyli czy warto zatrudnić profesjonalnego konferansjera na event biznesowy, nie możemy odpowiedzieć inaczej, niż: to zależy. Otóż przede wszystkim musisz sam ocenić, czy jesteś w stanie poprowadzić dane spotkanie. Jeśli nie – zorientuj się, czy ktoś z Twoich pracowników sprawdzi się w tej roli. Kiedy odpowiedź znów będzie przecząca, nie wahaj się i poszukaj konferansjera. W taki sposób zaoszczędzisz sobie wielu stresów!

Jednak, jaki konferansjer na imprezy firmowe będzie najbardziej odpowiedni? Na pewno taki, który jest sprawdzony. W pierwszej kolejności powinieneś zrobić rozeznanie w branży – być może Twoich współpracownicy mają kogoś do polecenia. Jeśli nie – nie bój się szukać w Internecie. Musisz jednak pamiętać, aby dokładnie sprawdzić portfolio kandydatów na to stanowisko. Podczas rozmowy możesz też np. przeprowadzić symulację imprezy firmowej. W taki sposób uda Ci się z pewnością wytypować najlepszego specjalistę!

Ile kosztuje konferansjer?


Nie tak łatwo jest określić, ile kosztuje konferansjer. Jest to zależne od kilku fundamentalnych kwestii. Znaczenie ma m.in. skala organizowanego przedsięwzięcia oraz czas jego trwania. To oczywiste, że o innych kwotach będzie się mówiło w przypadku 3-godzinnej konferencji, a o innej, gdy spotkanie ma trwać 8 godzin. Ważne jest także miejsce eventu. Zgoła inne stawki są, jeśli chodzi o sale konferencyjne w Warszawie, a np. 3-gwiazdkowe hotele na konferencję na obrzeżach niewielkich miasteczek. Niemniej jednak uznaje się, że doświadczony konferansjer za prowadzenie kilkugodzinnego spotkania może wziąć od 2 000 do 8 000 złotych. Pamiętaj jednak, aby już podczas pierwszych rozmów zapytać o oczekiwaną stawkę. To bardzo ważne, aby od początku obie strony wiedziały, na czym stoją.