O konferencjach TED słyszał już chyba każdy – i nie chodzi mi tylko o reprezentantów branży MICE, ale o każdą osobę, która choć trochę interesuje się nauką, technologią, kulturą czy komunikacją. Jak widzicie, przestrzenie tematyczne, które wymieniłam są całkiem szerokie. Konferencja TED jest bowiem wyjątkowym wystąpieniem, który w minimum czasu zawiera maksimum przekazu. Jest wciągąjące i skłaniające do przemyśleń. W poniższym artykule opiszemy Wam po krótce, jaki jest fenomen takiej konferencji, czym jest TEDxPolska i co kryje się pod frazą TEDx Talks.

TED – co oznacza? Konferencje, prelekcje, wystąpienia?

Skrót TED oznacza nic innego jak Technology, Entertainment and Design (Technikę, Rozrywkę i Design). To marka konferencji naukowych, które organizowane są regulanie przez Sapling Foundation. Misją takich eventów jest popularyzacja zagadnień naukowych w ciekawawszy, szybszy i bardziej rzeczowy sposób niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni w szkołach czy na standardowych konferencjach.

Każda osoba podczas swojego wystąpienia ma dokładnie 18 minut, by zaprezentować wszystkim uczestnikom (a później również wszystkim zainteresowanym) najważniejsze aspekty swojego tematu. Jak widzimy, taki referat jest raczej krótki, ale maksymalnie treściwy. Skąd dążenie do jak najkrótszych form prezentacji? Według wielu badań mózg ludzi działa w ten sposób, że potrafi się skupić na danym temacie tylko przez określony czas.

18 minut zapewne wynikają z jakichś dokładnych wyliczeń i badań – nie chcemy się nad tym rozwodzić. Najważniejsze jest to, że 18 minut to nie godzina, do której wielu z nas przywykło. Nawet najciekawszy temat może stać się dla słuchaczy nudny, jeśli zostanie przekazany w niewłaściwy sposób. Krótszy czas wymaga od prelegenta, by jego prezentacja była jaknajbardziej przemyślana i zaplanowana. Musi zawrzeć w niej clou swojego tematu, najważniejsze punkty.

Pierwsza konferencja TED miała miejsce w 1984 roku i początkowo dominowały wystąpienia o tematyce technologicznej. Aktualnie krótka forma prezentacji przyjęła się również w innych dziedzinach życia i możemy znaleźć w internecie mnóstwo ciekawych i wartościowych prelekcji o tematyce interesującej nas najbardziej i takich, które nie zabierają nam zbyt dużo czasu.

Czym jest jednak TEDx – co to i czym sie charakteryzuje?

TEDx to niezależny rodzaj konferencji, który nawiązuje do pierwowzoru. Mogą przybierać format lokalny, na mniejszą skalę. Prelegenci w charakterystyczny sposób dzielą się swoją wiedzą z przeróżnych tematów.

Dodajmy, że tego typu konferencja jest doskonałym materiałem naukowym, który coraz częściej wykorzystywany jest także w szkołach jako uzupełnienie i urozmaicenie podstawy programowej. Chętnie powołują się na nie nauczyciele i wykładowcy akademiccy. Wydarzenia, na których mamy do czynienia z TED konferencje pozwalają nauce nadać atrakcyjnego charakteru dzielenia się wiedzą.

TEDx Polska – jak to wygląda na naszym rodzimym rynku?

Formuła takich wystąpień zyskuje na popularności od kilku lat. Nic więc dziwnego, że wiele krajów chce organizować wydarzenia, na których takie właśnie krótkie prelekcje będą się odbywać. TED konferencje dotarły więc również do Polski. TEDxPolska(niezależne od oficjalnej konferencji TED) odbywają się m.in. w Poznaniu, Warszawie, Lublinie i Katowicach. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 12-15 października, więc już w przyszłym miesiącu. Jestem bardzo ciekawa, co interesującego usłyszymy i na jakie tematy. Coś czuję, że nie zabraknie pierwiastka ekologicznego, ponieważ o zagrożeniu naszej planety różnymi dziwnymi zjawiskami mówi się ostatnio coraz częściej.

TEDx Talks – co to?

Przemówienia z całego świata na Twoim komputerze? Brzmi dobrze, prawda? TED gromadzi w jednym miejscu wystąpienia prelegentów z całego świata. W bibiliotece filmów znajdziesz 18-minutową prelekcję o kulturze, nauce, technologii czy kreatywności. To spora dawka inspiracji, motywacji i praktycznych porad. Warto przejrzeć sobie kolekcję filmów, która jest naprawdę imponująca 🙂

Oglądaliście kiedyś konferencję TED lub TEDx ? Lubicie te formę przekazu? Możecie napisać w komentarzach, które wystąpienie zapadło Wam najbardziej w pamięć. Chętnie sprawdzę 🙂