Szybkie wyszukiwanie
Pałac Żelechów
5.11.2021

Jak wyglądał ruch turystyczny w Gdańsku latem 2021? Raport Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Jak wyglądał ruch turystyczny w Gdańsku latem 2021? Raport Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Gdańska Organizacja Turystyczna przeprowadziła badanie i opracowała na jego podstawie raport, który podsumowuje ruch turystyczny w Gdańsku. Pod uwagę wzięte zostały 3 letnie miesiące: czerwiec, lipiec, sierpień. 

Dobra wiadomość na start: w tegoroczne lato Gdańsk odwiedziło więcej gości niż w rekordowym dotychczas roku 2019! To genialna informacja! :) A dokładniej było ich aż 1 105 662 osób. 2 lata temu było to 1 098 430 osób. Z kolei w 2020 roku, w pierwsze pandemiczne lato, było to 960 000 osób.

„Bardzo nas cieszy powrót turystów. Potwierdza się, że goście chcą odkrywać nasz kraj, a Gdańsk jest tego najlepszym przykładem. Wiedzieliśmy, że będzie to bardziej udane lato, niż to poprzedniego roku, ale ten wynik jest wprost kapitalny, z czego jesteśmy bardzo dumni” - mówił Łukasz Wysocki, Prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej.


Jak ruch w Gdańsku wygląda pod kątem statystycznym?

Ponad 80 % ruchu turystycznego stanowili goście krajowi. Odwiedzający przybywali głównie z województwa pomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i śląskiego. 

Z 20 % turystów zagranicznych aż 22 % to Niemcy, a 14 % Skandynawowie. Gdańsk coraz chętniej odwiedzają też Francuzi - 6 %. Z kolei drastycznie zmniejszył się ruch z Wielkiej Brytanii - spadł do 5 %. Z czego to może wynikać? A z tego, że przez pandemię znacznie więcej osób przerzuciło się z samolotów na podróżowanie samochodem (62 %) lub pociągiem (ponad 20 %). Podróż samolotem do Gdańska wybrało tylko 7,3 % gości. Samoloty stały się mniej pewne niż pozostałe środki transportu - wszystko przez liczne zastoje, obostrzenia i ciągłą niepewność, czy nie odwołają lotu z dnia na dzień. 

Wpływ na zmniejszenie się liczby turystów z Wielkiej Brytanii miał oczywiście też brexit. 

Z raportu wynika również, że niezmiennie Gdańsk cieszy się pozytywnymi opiniami - turyści przyznali ocenę 8.8 w 10-punktowej skali.

Więcej informacji znajdziecie na grafikach.


INFORMACJA PRASOWA

POWRÓT

Notatki prasowe

Notatki prasowe oraz informacje o wydarzeniach branżowych prosimy przesyłać na adres: [email protected]
Informujemy, że serwis korzysta z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego oznacza akceptację Polityki Cookies Zamknij zamknij