Szybkie wyszukiwanie
Pałac Żelechów
30.03.2023

Międzynarodowa Konferencja Choroby Alzheimera -ADI- po raz pierwszy w Polsce!

Międzynarodowa Konferencja Choroby Alzheimera -ADI- po raz pierwszy w Polsce!

Już za rok po raz pierwszy w Polsce odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Choroby Alzheimera, przeciętnie licząca 1200 uczestników onsite i online pochodzących z ponad 120 krajów. Wydarzenie to odbędzie się w Krakowie w dniach 24-26 kwietnia 2024. Warto przy tym dodać, że konferencja do kraju została pozyskana przez Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, które jest wspierane przez Symposium Cracoviense.

Alzheimer Disease International (ADI) to międzynarodowa federacja, która wspiera i współpracuje ze stowrzyszeniami zajmującymi się chorobą Alzheimera oraz demencją, a także osobami żyjącymi z demencją, opiekunami, wszystkimi odpowiednimi organizacjami, by pomóc podnosić świadomość, przeciwstawiać się stygmatyzacji oraz wzywać do uznania demencji za światowy priorytet zdrowotny. Ważną informacją jest też to, iż ADI współpracuje ze Światową Organizacją Zdrowia.

Federacja powstała z inicjatywy Alzheimera w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii - miało to miejsce w 1984 roku. Liczy ona ponad 100 członków, zwykle po jednym w każdym kraju. Członkiem z Polski jest Polskie Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, które ma siedzibę w Warszawie. Zbigniew Tomczak, a więc Prezes Polskiego Stowarzyszenia powiedział następujące słowa: „Jestem dumny, że możemy po raz pierwszy w Polsce współorganizować tę prestiżową konferencję. Głęboko wierzymy, że jest to ogromna szansa na dzielenie się wiedzą i doświadczeniem pomiędzy osobami z demencją, decydentami oraz pracownikami służby zdrowia i opiekunami. Nie mogę się doczekać powitania uczestników konferencji w Krakowie w 2024 roku”.

ADI organizuje konferencje dokładnie co dwa lata. Trzeba przyznać, że jest to multidyscyplinarne i niezwykle wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi m.in. badaczy, pracowników ochrony zdrowia i lekarzy, a także osoby cierpiące na demencję, opiekunów rodzinnych, naukowców, personel oraz wolontariuszy stowarzyszeń zajmujących się chorobą Alzheimera i demencją.

Program konferencji ADI 2024, który obejmuje wysoki standard różnorodnych treści popularnonaukowych i naukowych, skupi się na siedmiu obszarach działań globalnego planu działania Światowej Organizacji Zdrowia dotyczącego demencji, który jest skoncentrowany wokół świadomości, polityki, profilaktyki i diagnozy, a także badań, opieki i leczenia. Konferencja będzie gromadziła ekspertów z całego świata po to, aby m.in. wymienić się informacjami na temat najnowszych innowacji i najlepszych praktyk w badaniach, opieki i polityki w zakresie demencji, a także omówienia, jak nadal będzie można się spotykać i kwestionować postrzeganie oraz piętno, które stale otacza demencję.

Podkreślenia wymaga to, iż wydarzenie za każdym razem pozostawia bardzo pozytywny ślad w miejscu, w którym jest organizowane. To szczególnie ważne w kontekście zbliżającej się edycji. Konferencja bowiem nigdy wcześniej jeszcze nie odbywała się w naszym kraju. Polska za drugim razem wygrała prawa do organizacji tego wydarzenia, a starania w tym zakresie zostały zainicjowane już w 2018 roku przez Symposium Cracoviense. Anna Górska, Doradca Zarządu w Symposium Cracoviense, powiedziała: „Wspieraliśmy Polskie Stowarzyszenie na każdym etapie ubiegania się o wydarzenie, od pomocy w przygotowaniu pierwszej aplikacji, po organizację wizyty inspekcyjnej. Cieszę się, że nasz cel został osiągnięty i ta prestiżowa konferencja odbędzie się w Polsce. To nasz wspólny sukces”. Aplikacja konkursowa w formie listów wsparta została również przez Polską Organizację Turystyczną oraz Warsaw Convention Bureau.

W marcu tego roku, dokładnie w dniach 13-15, miała miejsce wizyta inspekcyjna w Polsce, w której wzięły udział Paola Barbarino, ADI CEO oraz Jane Cziborra, Head of Events. Panie miały wówczas okazję sprawdzić możliwości obiektów w Warszawie i Krakowie. Po tej wizycie zapadła ostateczna decyzja, jeśli chodzi o organizację wydarzenia w Krakowie.

POWRÓT

Notatki prasowe

Notatki prasowe oraz informacje o wydarzeniach branżowych prosimy przesyłać na adres: [email protected]
Informujemy, że serwis korzysta z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego oznacza akceptację Polityki Cookies Zamknij zamknij