Szybkie wyszukiwanie
Pałac Żelechów
29.11.2021

Nowa mutacja wirusa Omikron gamechangerem w pandemii koronawirusa

Nowa mutacja wirusa Omikron gamechangerem w pandemii koronawirusa

O godzinie 14 rozpoczęła się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Ogłosił na niej nowe obostrzenia, które mają zacząć obowiązywać od tej środy (1 grudnia).

Mimo, że jeszcze w ubiegłym tygodniu minister zdrowia zapewniał, że żadnych nowych restrykcji nie przewiduje (o czym pisaliśmy tutaj: Czy grozi nam kolejny lockdown? Minister zdrowia odpowiada.), to nowa mutacja koronawirusa o nazwie OMIKRON pokrzyżowała mu te plany. Niedzielski mutację Omicron nazwał gamechangerem i elementem, którego zupełnie nikt się nie spodziewał (a przynajmniej polska władza).

Jakie czekają nas obostrzenia od 1 grudnia?

OBOSTRZENIA KRAJOWE:

  • obiekty, które miały do tej pory limit obłożenia 75% (z wyłączeniem osób zaszczepionych) są zmniejszone do 50% (gastronomia, hotele, teatry, kina, aquaparki, kościoły itd.)
  • zgromadzenia i uroczystości (wesela, komunie, dyskoteki): do 100 osób
  • wydarzenia sportowe (poza obiektami sportowymi): obecny limit 500 osób zmniejszony do 250 osób
  • siłownie, kluby fitness, muzea, kasyna: dotychczas 1 os. na 10 m2 teraz podwyższony do 1 os. na 15 m2


USZCZELNIENIE GRANIC:

  • wg rekomendacji ECDC wprowadzony jest zakaz lotów do 7 krajów afrykańskich (m.in. RPA, Zimbabwe, Botswana i Lesotho) dla wracających z tych krajów kwarantanna 14-dniowa, bez względu na wyniki testów/szczepienia
  • wydłużenie kwarantanny dla wracających z krajów NON-Shengen do 14 dni, dopiero po 8 dniach można będzie zrobić test PCR, który może zwolnić z reszty okresu kwarantanny

Pakiet będzie obowiązywał od 1 do 17 grudnia, z opcją modyfikacji po 2,5 tygodniach.

Jednocześnie minister zdrowia zapewnia, że "dynamika liczby zachorowań powoli się zmniejsza" i "jesteśmy w apogeum czwartej fali; spodziewamy się, że wzrosty wyhamują".

Minister zdrowia, premier i Grzegorz Juszczyk (Szef Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego) przypominali i zachęcali do szczepień, które aktualnie są najlepszym sposobem na zbudowanie narodowej odporności.

POWRÓT

Notatki prasowe

Notatki prasowe oraz informacje o wydarzeniach branżowych prosimy przesyłać na adres: [email protected]
Informujemy, że serwis korzysta z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego oznacza akceptację Polityki Cookies Zamknij zamknij