Polacy mało wydajni w pracy

Przyczyn małej wydajności w pracy może być wiele. W Polsce dominuje pogląd, że pracownicy zbyt dużo czasu spędzają w pracy. Jest to średnio 40,7 godz., czyli ok. 10 godz. dłużej niż Holendrzy. Normą jest też zostawanie po godzinach, a nawet przychodzenie do pracy, gdy jest się chorym. Tutaj panuje założenie, że w pracy trzeba odsiedzieć swoje 8 godzin, nawet gdy nie ma już nic do zrobienia. To przekłada się na zniechęcenie i mniejszą skuteczność w pracy.Wydaje się, że sytuację mógłby poprawić elastyczny czas pracy. Udowodniono, że u przeciętnego Polaka wydajność pracy zmniejsza się wraz z upływem czasu, a więc pod koniec dnia nie mamy już tyle sił, by rzetelnie wykonywać swoje obowiązki. Nie najlepszą porą na pracę jest także wczesny ranek. Rozwiązaniem byłoby upowszechnienie elastycznego zatrudnienia, skrócenie dnia pracy, a także - gdy jest taka możliwość - praca w domu.Polacy deklarują, że miesiącem, w którym pracują najwydajniej jest maj, natomiast najmniej owocny jest lipiec, gdy za oknem ciepło, a my musimy całe dnie spędzać w biurze.Pracodawcy starają się zwiększyć wydajność swoich podwładnych systemami motywacyjnymi, które zazwyczaj wiążą się z nagrodami finansowymi. Obecnie stosują się do tego międzynarodowe koncerny działające na terenie Polski. Jednak dużo skuteczniejszym i tańszym sposobem jest po prostu uznanie ze strony przełożonych. Gdy pracownik słyszy pochwały i wie, że ktoś docenia jego pracę, budzi się w nim większe zaufanie i wzrasta lojalność w stosunku do firmy, pracownik bardziej identyfikuje się z miejscem pracy. Co nie znaczy, że całkowicie powinno się zrezygnować z premii pieniężnych.Wciąż aktualne jest znane polskie powiedzenie "nie lubię poniedziałku", gdyż ten właśnie dzień tygodnia, podobnie jak piątek nie jest najlepszym dniem polskich pracowników. Najważniejsze jest jednak, by to pracodawcy pamiętali, że, jeśli chcą, by ich firma funkcjonowała sprawnie, muszą sprawić, by pracownicy czuli się docenieni i nie przemęczeni.

Notatki prasowe

Notatki prasowe oraz informacje o wydarzeniach branżowych prosimy przesyłać na adres: [email protected]

Mogą Cię zainteresować

Nosalowy Dwór Resort & SPA - konferencja w górach
Nosalowy Dwór Resort & SPA - konferencja w górach

Nosalowy Dwór Resort & SPA to wyjątkowy obiekt położony pośród niesamowitych Tatr. Ponad 2000 metrów kwadratowych powierzchni konferencyjnej oraz niesamowite udogodnienia na najwyższym poziomie czekają na klientów biznesowych. Sprawdź!

Park Hotel Łysoń - 4-gwiazdkowy hotel w sercu Małopolski
Park Hotel Łysoń - 4-gwiazdkowy hotel w sercu Małopolski

Park Hotel Łysoń to luksusowy obiekt położony w malowniczym Inwałdzie, blisko Krakowa, oferujący nowoczesne centrum konferencyjne z sześcioma w pełni wyposażonymi salami. Bliskość mnóstwa atrakcji dla każdego. Odkryj, co jeszcze oferuje ten obiekt!

Nowoczesny hotel na konferencję w Wielkopolsce - Kompleks Ignasiak!
Nowoczesny hotel na konferencję w Wielkopolsce - Kompleks Ignasiak!

Kompleks Ignasiak to idealne miejsce na konferencje, szkolenia i spotkania biznesowe w cichej okolicy pełnej zieleni, z nowoczesnymi salami, rozbudowaną bazą sportowo-rekreacyjną i wyśmienitą kuchnią. Odkryj wyjątkowe możliwości organizacji wydarzeń w sercu natury!

Hotel 3-gwiazdkowy w Górznie - zorganizuj konferencję w Hotel Dworek Wapionka
Hotel 3-gwiazdkowy w Górznie - zorganizuj konferencję w Hotel Dworek Wapionka

Dworek Wapionka - niezapomniane konferencje w malowniczym otoczeniu przyrody. Profesjonalne sale konferencyjne, malownicza lokalizacja oraz kompleksowa obsługa. Idealne miejsce na efektywne spotkania biznesowe i szkolenia!

Sprzedażowa checklista dla sprzedawców MICE: warsztat z Elizą Kozicą-Kamińską
Sprzedażowa checklista dla sprzedawców MICE: warsztat z Elizą Kozicą-Kamińską

Dołącz do warsztatu z Elizą Kozicą-Kamińską w Poznaniu 19 czerwca 2024 i zdobądź wiedzę z zakresu zwiększania konwersji zapytań ofertowych MICE. Rejestracja otwarta!

Archiwum

Agata
Event Concierge

Szukasz obiektu na wydarzenie?

Pomożemy bezpłatnie znaleźć idealne miejsce :) Napisz na [email protected] lub skorzystaj z formularza.

Chcę wysłać formularz