Szybkie wyszukiwanie
Zamek Ryn
20.10.2010

Rusza przetarg na Stary Młyn w Lublinie

W Lublinie rusza przetarg na stary młyn przy ul. Głównej. Budynek stanowi część zabytkowego parku. Nowy gospodarz będzie mógł tam urządzić, np. hotel.

W początkach XIX wieku młyn miał drewnianą konstrukcję. Teraz, mimo, iż zastąpiły ją murowane ściany, to budynek nadaje się do kapitalnego remontu.

Miasto chce wydzierżawić młyn na 20 lat. Cenę wywoławczą miesięcznego czynszu ustalono na 5 tys. zł. Budynek przy ul. Głównej ma trzy kondygnacje i ponad 200 mkw. powierzchni. Działka natomiast to imponujące 1000 mkw. Plan zagospodarowania przestrzennego zakłada wykorzystanie jej na różnego rodzaju działalność komercyjną, zatem inwestor będzie miał sporą dowolność.

Zrujnowany młyn leży na terenie tzw. zespołu dworsko-parkowego w Woli Sławińskiej. Sam budynek nie jest jednak zabytkiem. W przeciwieństwie do parku, który jest objęty ochroną konserwatorską.
– Młyn stanowi jednak jego integralną część – mówi Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. – Jest chroniony przez zapisy planu zagospodarowania przestrzennego. W tej sytuacji wszelkie prace budowlane wymagają zgody konserwatora. Nowy gospodarz obiektu będzie musiał wystąpić do nas z wnioskiem o szczegółowe wytyczne.

Miasto zaznacza, że wykluczone jest burzenie młyna oraz stawianie w jego sąsiedztwie innych obiektów. Tym, na co liczą konserwatorzy jest adaptacja istniejącego budynku.

Do tej pory do Ratusza nie wpłynęła żadna oferta dotycząca młyna. Potencjalni inwestorzy mają jednak czas do 16 listopada.

Źródło: dziennikwschodni.pl
POWRÓT

Notatki prasowe

Notatki prasowe oraz informacje o wydarzeniach branżowych prosimy przesyłać na adres: [email protected]
Informujemy, że serwis korzysta z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego oznacza akceptację Polityki Cookies Zamknij zamknij