Wzruszający występ ukraińskiego zespołu na scenie Hotelu Mazurkas

Wzruszający występ ukraińskiego zespołu na scenie Hotelu Mazurkas

15 maja w MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel w Ożarowie Mazowieckim wystąpił na dużej scenie Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy im. G. Wieriowki – „VERYOVKA”. Występ był kluczem programu 45. edycji Forum Humanum Mazurkas.

Nie był to pierwszy raz, kiedy ukraiński zespół gościł na scenie Mazurkasa - występował tu już gościnnie podczas 30. Forum Humanum Mazurkas we wrześniu 2017 roku. 

Zespół Veryovka składa się z 75 członków. Orkiestrę stanowi kilkanaście z nich. Jest też unikalny chór i wspaniali tancerze. Ukraiński zespół dostał pozwolenie od swojego rządu, by móc wyjechać z kraju w czasie wojny, by zapewnić bezpieczeństwo tworzonej od prawie 80 lat grupie artystycznej stanowiącej wielką wartość dla kultury Ukrainy. Siedzibą Zespołu Veryovka jest Kijów, w którym przygotowywane są scenariusze koncertów, układy choreograficzne, a także w którym projektowane są stroje dla artystów. W siedzibie pracuje 155 osób, na który składają się tancerze, artyści, muzycy, chórzyści i pedagogowie. 


Występ Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca Ukrainy im. G. Wieriowki „VERYOVKA", który odbył się 15 maja w MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel był naprawdę zapierającym dech w piersiach widowiskiem. Był odzwierciedleniem tradycji i piękna Ukrainy oraz prawdziwej "kozackiej" dumy, którą w ostatnich miesiącach tak bardzo widzimy w bohaterskich walkach w obronie kraju.


Podczas występu nie zabrakło ludowych pieśni i żywiołowych tańców z różnych regionów Ukrainy. Były też świetne choreografie i wielobarwne stroje ludowe. Była też kultowa pieśń polsko-ukraińska "Hej, sokoły" śpiewana wspólnie z publicznością, której było około 900 osób. Dużo emocji wywołał również hymn „Boże chroń Ukrainę” oraz podziękowania zespołu w imieniu całego narodu ukraińskiego Polakom, dla których Veryovka zaśpiewała hymn polski.


Koncert zakończył się owacjami na stojąco, łzami wzruszenia i licznymi zachwytami. 

Uczestnicy wydarzenia mieli też okazję obejrzeć wystawę nieżyjącego już ukraińskiego artysty malarza Eugeniusza Kaszkowskiego oraz jego syna Sergiusza, który to zwrócił się do Janiny Tuory (kuratorki wystaw  w MCC Mazurkas) z prośbą o możliwość organizacji wystawy: „Malarstwo na pograniczu dwóch kultur- ukraińskiej i polskiej”. Goście mogli obejrzeć też reportaż filmowy o twórczości Eugeniusza i Sergiusza Kaszkowskich „Od Lwowa do Warszawy”, którego autorami są Janina Tuora i Jan Sumikowski. 


Wystawa i występ ukraińskiego zespołu nie były pierwszymi inicjatywami MCC Mazurkas wspierającymi Ukraine. W marcu obiekt pod Warszawą zorganizował koncert dla tysiąca dzieci z Ukrainy pt. "Uśmiech dla Ukrainy", a także przez miesiąc gościł rodziny ukraińskie w swoich hotelowych wnętrzach. 


INFORMACJA PRASOWA

fot. Kuba Kiljan Ketti

Notatki prasowe

Notatki prasowe oraz informacje o wydarzeniach branżowych prosimy przesyłać na adres: [email protected]

Mogą Cię zainteresować

Hotel 5-gwiazdkowy w Krakowie - Radisson Blu Hotel Kraków z nowoczesnymi salami konferencyjnymi!
Hotel 5-gwiazdkowy w Krakowie - Radisson Blu Hotel Kraków z nowoczesnymi salami konferencyjnymi!

Wybierając Radisson Blu Hotel Kraków na miejsce swojego wydarzenia, zapewniasz sobie i swoim gościom najwyższy standard usług, doskonałą lokalizację oraz pełne wsparcie w realizacji nawet najbardziej wymagających przedsięwzięć. Dowiedz się więcej!

Nosalowy Dwór Resort & SPA - konferencja w górach
Nosalowy Dwór Resort & SPA - konferencja w górach

Nosalowy Dwór Resort & SPA to wyjątkowy obiekt położony pośród niesamowitych Tatr. Ponad 2000 metrów kwadratowych powierzchni konferencyjnej oraz niesamowite udogodnienia na najwyższym poziomie czekają na klientów biznesowych. Sprawdź!

Park Hotel Łysoń - 4-gwiazdkowy hotel w sercu Małopolski
Park Hotel Łysoń - 4-gwiazdkowy hotel w sercu Małopolski

Park Hotel Łysoń to luksusowy obiekt położony w malowniczym Inwałdzie, blisko Krakowa, oferujący nowoczesne centrum konferencyjne z sześcioma w pełni wyposażonymi salami. Bliskość mnóstwa atrakcji dla każdego. Odkryj, co jeszcze oferuje ten obiekt!

Nowoczesny hotel na konferencję w Wielkopolsce - Kompleks Ignasiak!
Nowoczesny hotel na konferencję w Wielkopolsce - Kompleks Ignasiak!

Kompleks Ignasiak to idealne miejsce na konferencje, szkolenia i spotkania biznesowe w cichej okolicy pełnej zieleni, z nowoczesnymi salami, rozbudowaną bazą sportowo-rekreacyjną i wyśmienitą kuchnią. Odkryj wyjątkowe możliwości organizacji wydarzeń w sercu natury!

Hotel 3-gwiazdkowy w Górznie - zorganizuj konferencję w Hotel Dworek Wapionka
Hotel 3-gwiazdkowy w Górznie - zorganizuj konferencję w Hotel Dworek Wapionka

Dworek Wapionka - niezapomniane konferencje w malowniczym otoczeniu przyrody. Profesjonalne sale konferencyjne, malownicza lokalizacja oraz kompleksowa obsługa. Idealne miejsce na efektywne spotkania biznesowe i szkolenia!

Archiwum

Agata
Event Concierge

Szukasz obiektu na wydarzenie?

Pomożemy bezpłatnie znaleźć idealne miejsce :) Napisz na [email protected] lub skorzystaj z formularza.

Chcę wysłać formularz