Szybkie wyszukiwanie
Pałac Żelechów
4.04.2019

38. edycja Forum Humanum Mazurkas już za nami. W tym roku postawiono na sztukę plakatu i złote lata swingu

38. edycja Forum Humanum Mazurkas już za nami. W tym roku postawiono na sztukę plakatu i złote lata swingu

9 marca w Mazurkas Conference Centre & Hotel w Ożarowie Mazowieckim odbył się benefis Witolda Mysyrowicza w ramach kolejnej edycji cyklu Forum Humanum Mazurkas. Wydarzeniu towarzyszył przegląd muzycznych hitów życia artysty w wykonaniu Orkiestry Rozrywkowej eM BAND pod dyrekcją Woytka Mrozka.

Celem wydarzenia organizowanego na terenie MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel było uczczenie 45-lecia pracy artystycznej WItolda Mysyrowicza – grafika, plakacisty, karykaturzysty, a także prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.

Witold Mysyrowicz jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1973 r. otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego na Wydziale Grafiki. Artysta uczestniczył w wielu wystawach w Polsce i za granicą, a oprócz tego ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych. Za swoją działalność artystyczną otrzymał ponad 150 nagród i wyróżnień nie tylko na poziomie krajowym, ale także międzynarodowym. Mysyrowicz jest również znany jako autor trzech książek: Cały mój świat na kartach papieru, Poczet monarchów Polski wg Witolda Mysyrowicza oraz Witold Mysyrowicz+5. Ostatnią książkę, w której zgromadzone zostały prace artysty z ostatnich pięciu lat, autor podpisywał podczas jubileuszu.


Ten wyjątkowy benefis był także okazją do otwarcia wystaw: Żart i strzała oraz Mysyrowicz w karykaturach kolegów. Pierwsza z nich prezentowała plakaty, ilustracje i rysunki satyryczne artysty, a drugą specjalnie dla Myrysowicza stworzyli jego koledzy.

eM Band Orchestra wprowadziła wszystkich w swingowy nastrój. Występ wzbogacili także soliści: Dominika Skalska, Wojciech Myrczek i Lucyna Jarząbek. Dzięki akompaniamentowi orkiestry, wydarzenie przemieniło się w muzyczną ucztę. Nie była to jednak jedyna atrakcja o charakterze rozrywkowym. Prowadzący 38. edycję FHM Andrzej Bartkowski, który jest Prezesem grupy Mazurkas, wraz ze swoją małżonką Ireną Bartkowską, zaprezentowali na scenie talent komediowy, przygotowując wystąpienie na cześć Mysyrowicza.


W dorobku artystycznym benefisanta znajdują się głównie prace z zakresu artystycznej grafiki reklamowej i wydawniczej, plakatu oraz rysunku satyrycznego.  Prace te zostały opublikowane m. in. w “Szpilkach”, “Trybunie”, “Karuzeli” i “Odrodzeniu”. Podczas uroczystości nie zabrakło więc różnych nawiązań do tematu karykatury. Andrzej Bartkowski wyrecytował wiersz Karykatura, odnoszący się do współczesnej rzeczywistości, w której pojawiło się zapotrzebowanie na tego typu sztukę. Podczas uroczystego wieczoru wyświetlono też prezentację dotyczącą życia i twórczości Witolda Mysyrowicza oraz impresję filmową "Dobry smak" w reżyserii Jana Sumikowskiego i Janiny Tuory. Wieczór obfitował także w inne atrakcje literackie, muzyczne i plastyczne.


INFORMACJA PRASOWA

POWRÓT

Notatki prasowe

Notatki prasowe oraz informacje o wydarzeniach branżowych prosimy przesyłać na adres: [email protected]
Informujemy, że serwis korzysta z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego oznacza akceptację Polityki Cookies Zamknij zamknij