Zamek w Stobnicy - zgoda na budowę ważna według wojewody wielkopolskiego

Zamek w Stobnicy - zgoda na budowę ważna według wojewody wielkopolskiego

Budowa Zamku w Stobnicy, w samym sercu Puszczy Noteckiej, od ponad 2 lat wywołuje kontrowersje. My również na naszej stronie pisaliśmy już o tym TUTAJ. Inwestorem jest poznańska spółka D.J.T. Do tej pory trwało postępowanie, które miało dowieźć, czy pozwolenie na budowę było zgodne z prawem. Wszczęto je na wniosek Prokuratury Okręgowej w Poznaniu i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Dzisiaj, 30 listopada, Tomasz Stube, kierownik oddziału mediów i komunikacji społecznej z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, przekazał, że wojewoda wielkopolski zakończył postępowanie administracyjne w sprawie wydania zgody na budowę zamku w Stobnicy (pow. obornicki).

Decyzja o budowie Zamku w Puszczy Noteckiej ważna,
ale wydana z naruszeniem prawa

Wojewoda wielkopolski uznał ważność zgody na budowę zamku w Stobnicy, pomimo że przeprowadzone postępowanie administracyjne wykazało "naruszenie prawa przez starostę obornickiego w części zarzutów prokuratora" w związku z wydaniem pozwolenia na budowę inwestycji.


- Starosta wydał decyzję, pomimo że inwestor nie przedłożył decyzji środowiskowej dla projektowanych parkingów i nie potwierdził prawa inwestora do dysponowania Kanałem Kończak na cele budowalne" – powiedział Tomasz Stube. Dodał, że kanał należy do Skarbu Państwa.

Podobno podczas analizy tej sprawy, wojewoda wziął pod uwagę takie okoliczności, jak: naczelna zasada trwałości decyzji administracyjnych, ugruntowane orzecznictwo sądów administracyjnych, nowelizacja prawa budowlanego, nieodwracalność skutków dla środowiska przyrodniczego i upływ czasu od wydania decyzji.

- Okoliczności te nie pozwalają na stwierdzenie nieważności i wstrzymanie decyzji starosty obornickiego - oświadczył Stube.

Strony postępowania mogą się odwołać od wydanej przez wojewodę decyzji do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.


Dlaczego Zamek w Stobnicy wywołuje tyle kontrowersji?

Jednym z powodów jest to, że zajmie on bardzo dużą przestrzeń Puszczy Noteckiej, która leży na terenie Natura 2000 - większą niż na początku inwestor deklarował. Mówił on o 1,7 hektarach terenu. Według Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu faktyczna powierzchnia inwestycji przekroczyła 2 hektary.

Innym z powodów jest to, że pozwolenie na budowę zamku wydano mimo niezgodności projektu budowlanego z przepisami techniczno-budowlanymi, a także pomimo braku wymaganych prawem budowlanym opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń.

W połowie tego roku zatrzymano 7 osób, którym przedstawiono zarzuty. Są to urzędnicy i przedstawiciele firmy budowlanej. 


Notatki prasowe

Notatki prasowe oraz informacje o wydarzeniach branżowych prosimy przesyłać na adres: [email protected]

Zamek w Stobnicy

Czy budowa Zamku w Stobnicy jest legalna?

Od ponad 2 lat toczyło się postępowanie w tej sprawie. Wszczęto je ze względu na wniesiony przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu sprzeciw, a także na wniosek Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu. Argumentem miała być większa niż deklarowano powierzchnia całej inwestycji i niezgodności projektu budowlanego z przepisami techniczno-budowlanymi. Brakowało też wymaganych prawem opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń.

Gdzie znajduje się Zamek w Stobnicy?

Zamek w Stobnicy powstaje w samym środku Puszczy Noteckiej, na obszarze Natura 2000. Stobnica to miejscowość pod Obornikami w Wielkopolsce. Zamek znajduje się około 50 kilometrów od Poznania. Inwestor  utworzył nasyp na Kanale Kończak.

Co znajdzie się w Zamku w Stobnicy?

Nie jest jeszcze do końca jasne, co znajdzie się wewnątrz budynku. Niektóre informacje mówią, że w środku ma się znaleźć 50 lokali mieszkalnych, choć początkowo Zamek w Stobnicy miał być hotelem i ośrodkiem wypoczynkowym. Uwagę wszystkich z pewnością przykuje kilkudziesięciometrowa wieża. Budynek będzie miał 14 pięter naziemnych i 1 podziemne. Inwestycja obejmuje też własną oczyszczalnię ścieków i kotłownie. 

Czy będą sale konferencyjne w Zamku Stobnica?

Tego jeszcze nie wiemy, choć stylizowane na średniowieczne zamkowe mury wnętrza mogłyby być ciekawą biznesową destynacją. Piękna okolica Puszczy Noteckiej z pewnością jest dużym atutem, który umiliłby pobyt w zamku.

Mogą Cię zainteresować

Obiekt na konferencje w woj. mazowieckim - Pałac Żelechów SPA & Wellness przy którym trudno przejść obojętnie!
Obiekt na konferencje w woj. mazowieckim - Pałac Żelechów SPA & Wellness przy którym trudno przejść obojętnie!

Pałac Żelechów SPA & Wellness to miejsce, które łączy w sobie luksus, historię i nowoczesność, oferując szeroką gamę usług i atrakcji. To doskonałe miejsce na organizację prestiżowych wydarzeń biznesowych, zapewniając komfortowe warunki i wyjątkową atmosferę.

Hotel 5-gwiazdkowy w Wiśle - Crystal Mountain z nowoczesnym centrum konferencyjnym!
Hotel 5-gwiazdkowy w Wiśle - Crystal Mountain z nowoczesnym centrum konferencyjnym!

Crystal Mountain w Wiśle to miejsce, które łączy luksus z funkcjonalnością, oferując najwyższy standard usług. Malownicze otoczenie, nowoczesne zaplecze konferencyjne, wyśmienita kuchnia oraz bogata oferta rekreacyjna sprawiają, że jest to idealne miejsce na organizację eventów.

Międzynarodowa konferencja krytycznych badaczy dziedzictwa odbędzie się w 2028 roku w Warszawie!
Międzynarodowa konferencja krytycznych badaczy dziedzictwa odbędzie się w 2028 roku w Warszawie!

W 2028 roku Uniwersytet Warszawski będzie gospodarzem prestiżowej konferencji ACHS, skupiającej badaczy dziedzictwa z całego świata. Po raz pierwszy to wydarzenie odbędzie się w Polsce, przyciągając około 600 delegatów!

Hotel 5-gwiazdkowy w Krakowie - Radisson Blu Hotel Kraków z nowoczesnymi salami konferencyjnymi!
Hotel 5-gwiazdkowy w Krakowie - Radisson Blu Hotel Kraków z nowoczesnymi salami konferencyjnymi!

Wybierając Radisson Blu Hotel Kraków na miejsce swojego wydarzenia, zapewniasz sobie i swoim gościom najwyższy standard usług, doskonałą lokalizację oraz pełne wsparcie w realizacji nawet najbardziej wymagających przedsięwzięć. Dowiedz się więcej!

Nosalowy Dwór Resort & SPA - konferencja w górach
Nosalowy Dwór Resort & SPA - konferencja w górach

Nosalowy Dwór Resort & SPA to wyjątkowy obiekt położony pośród niesamowitych Tatr. Ponad 2000 metrów kwadratowych powierzchni konferencyjnej oraz niesamowite udogodnienia na najwyższym poziomie czekają na klientów biznesowych. Sprawdź!

Archiwum

Agata
Event Concierge

Szukasz obiektu na wydarzenie?

Pomożemy bezpłatnie znaleźć idealne miejsce :) Napisz na [email protected] lub skorzystaj z formularza.

Chcę wysłać formularz