Z pewnością wiele osób choć raz słyszało o zjawisku takim jak branża MICE. Nie wszyscy jednak wiedzą, co dokładnie kryje się pod tym pojęciem. W związku z tym spieszymy z pomocą i z chęcią wyjaśnimy, czym jest ten enigmatyczny skrót. Zanim jednak przejdziemy do wskazania konkretnej definicji, to podkreślenia wymaga fakt, iż MICE inaczej nazywana jest turystyką biznesową.

Ów skrót pochodzi od pierwszych liter następujących słów: Meetings, Incentives, Conferences oraz Exhibitions, które kolejno oznaczają nic innego, jak: spotkania, imprezy motywacyjne, konferencje i imprezy targowe. Jak więc można zauważyć, sektor MICE ma w swoim zakresie wszystkie najważniejsze zjawiska związane z organizacją różnorodnych przedsięwzięć. Istotne jest jednak to, że owa branża skoncentrowana jest na takich spotkaniach, które mają miejsce gdzieś indziej, aniżeli w siedzibie danej firmy. Jeśli więc chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, to koniecznie zostań z nami! Po przeczytaniu tego tekstu nie będziesz miał problemu z wyjaśnieniem, czym jest branża MICE.


MICE – znaczenie


Branża MICE, jak już zostało to wcześniej zaznaczone, obejmuje wszystko to, co związane jest ze spotkaniami, imprezami motywacyjnymi, konferencjami oraz imprezami targowymi. To inaczej przemysł spotkań, turystyka biznesowa albo przemysł wydarzeń. MICE stanowi prężnie rozwijającą się gałąź gospodarki, która z każdym kolejnym rokiem jeszcze bardziej zyskuje na popularności.

O turystyce biznesowej w naszym kraju zaczęto mówić od początku lat 90. W tym czasie branża zdążyła się bardzo rozwinąć, choć zdarza się, że do dziś mylona jest ze zjawiskiem podróży służbowych. W praktyce jednak MICE to coś więcej. Statystyki jasno wskazują, że turystyka biznesowa to najprężniej rozwijający się sektor całej turystyki, w zakresie którego można wskazać m.in. na: podróże handlowe do kontrahentów, wyjazdy motywacyjne, występy na prezentacjach, udział w konferencjach, szkoleniach czy targach, a także występy na prezentacjach. Doskonałym przykładem w tym temacie są Katowice, które mogą się pochwalić stale rosnącą liczbą odwiedzin w celach biznesowych. Miasto do świetnie jest promowane jako przestrzeń do organizacji wszelkich wydarzeń biznesowych.


Branża MICE


Sektor MICE w praktyce dzieli się na imprezy integracyjne i motywacyjne, a także wszelkie spotkania grupowe na czele ze szkoleniami czy konferencjami. Nie można także pominąć podróży motywacyjnych, wystaw oraz kursów. Cała branża MICE skupia najbardziej wykwalifikowanych specjalistów, którzy od lat zajmują się promocją konkretnej destynacji oraz dbają o budowanie relacji biznesowych. Na naszej stronie znajduje się specjalna zakładka z usługami MICE, na której można znaleźć najlepszych usługodawców z całego kraju. Oferują oni m.in. kompleksowe usługi z zakresu organizacji kongresów, PR i reklamy czy techniki eventowej.

Doskonały przykład stanowi firma Polecam nie Polecam. Jest to największa w kraju rekomendacyjna grupa wsparcia branży eventowej, która została założona w 2013 roku. Składa się ona z ponad 18500 uczestników branży eventowej, którzy na co dzień wymieniają się doświadczeniem w zakresie współpracy z poszczególnymi agencjami, podwykonawcami, lokacjami czy docelowymi klientami.


Turystyka biznesowa

Turystyka biznesowa posiada dość konkretne cechy, na czele których są: nietypowy sposób pozyskiwania klientów, najwyższy standard i poziom jakości usług turystycznych oraz brak sezonowości. Dodatkowo też wyróżnia się formy turystyki biznesowej. W tym zakresie mówi się o: turystyce motywacyjnej, indywidualnych podróżach służbowych, turystyce spotkań, turystyce korporacyjnej oraz turystyce wystawowej. Jeśli chodzi o wyjazdy integracyjne i motywacyjne, to z chęcią wskażemy na kilka ciekawych firm działających na terenie Polski. Odpowiednim przykładem jest Bossa Nova Events z Krakaowa. Specjalizuje się ona w organizacji różnorodnych imprez firmowych i wydarzeń w duchu zero waste i ekologii. Kolejny przykład stanowi Agencja Eventowa Lizard z Zabrza. Na co dzień organizuje ona zachwycające imprezy integracyjne, a także wyróżnia się bogatą ofertą rekreacyjną. Oczywiście tego typu firmy można znaleźć w całym kraju!


Turystyka biznesowa w Polsce i na świecie


Jak już podkreśliliśmy wcześniej, branża MICE bardzo intensywnie się rozwija. Mamy na myśli zarówno rynek Polski, jak i turystykę biznesową na świecie. Stale rosnąca popularność tej branży daje pewność, iż szeroko pojęty rynek spotkań aktualnie idzie w jednym słusznym kierunku, czyli ku rozbudowie. Świadczy też o tym fakt poszukiwania nietypowych, ciekawych miejsc na organizację spotkań biznesowych i imprez integracyjnych. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie wskazali zatem kilku ciekawych propozycji w tym temacie. Jeśli więc szukasz wyjątkowego miejsca na event, to koniecznie zapoznaj się z ofertą następujących obiektów. Odpowiedni przykład to Uroczysko Siedmiu Stawów Luxury Hotel na Dolnym Śląsku. Równie atrakcyjny jest Best Western Plus Hotel Podklasztorze w województwie Łódzkim. Trzecią i zarazem ostatnią propozycję stanowi Hotel Odpocznia Resort i Las w Wielkopolsce, obok którego zdecydowanie trudno jest przejść obojętnie!