Szybkie wyszukiwanie
Pałac Żelechów
14.12.2021

Raport Przemysł Spotkań i Wydarzeń w Polsce 2021

Raport Przemysł Spotkań i Wydarzeń w Polsce 2021

Na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej ukazał się Raport Przemysł Spotkań i Wydarzeń w Polsce 2021. Jest to coroczna publikacja, którą POT opracowuje wraz z miejskimi i regionalnymi convention bureaux. W raporcie brane są pod uwagę również dane zbierane przez rekomendowanych organizatorów kongresów i podróży motywacyjnych.

Celem raportu jest możliwie najszerszy opis aktualnej na 2020 rok sytuacji w branży przemysłu spotkań i wydarzeń w Polsce, bo właśnie o 2020 roku traktuje ta publikacja. Roku, który był przełomowy w niektórych kwestiach, ale też roku, który był dla branży eventowej (oraz wielu innych branż) najcięższy od wielu lat.

Jakie informacje znajdziemy w Raporcie Przemysł Spotkań i Wydarzeń w Polsce 2021 ?

Publikacja podzielona jest na 6 rozdziałów:

  1. Polska w rankingach ICCA i UIA
  2. Metodyka badań
  3. Spotkania i wydarzenia w Polsce w 2020 roku
  4. Wydarzenia zorganizowane przez rekomendowanych organizatorów kongresów PCO i podróży motywacyjnych ITC
  5. Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej
  6. Mechanizmy przeciwdziałania skutkom pandemii 

Raport jest uzupełniony o najważniejsze konkluzje z Protokołu KRAKÓW NETWORK - dokumentu opracowanego przez członków grupy KRAKÓW NETWORK, jako wstępu do wspólnej strategii działania na lata 2021‒2023, zawierającego zbiór dobrych praktyk i rekomendacji do stosowania w nowej, post-pandemicznej rzeczywistości, określający listę kluczowych strategii, które umożliwią dalszy rozwój przemysłu spotkań i wydarzeń. Pisaliśmy o nim więcej na naszej stronie tutaj:

Ogłoszenie Protokołu KRAKÓW NETWORK już jutro!

Międzynarodowe stowarzyszenie ICCA nagrodziło Protokół KRAKÓW NETWORK w dwóch kategoriach!

Rewolucja w Krakowie – Protokół KRAKÓW NETWORK ogłoszony!


Jakie można wyciągnąć wnioski z Raportu Przemysł Spotkań i Wydarzeń w Polsce 2021 ?

Warto zapoznać się z całym raportem, bo znaleźć w nim można wiele ciekawych i przydatnych informacji. Treść znajdziecie TUTAJ.

Według danych przekazanych przez miejskie i regionalne convention bureaux wynika, że w 2020 roku odbyło się 4 852 spotkań i wydarzeń, w których każdorazowo uczestniczyło co najmniej 50 osób. Wynika z tego, że przez pandemię Covid-19 Polska zanotowała 80-procentowy spadek w stosunku do roku 2019.

W raporcie w szczegółowy sposób analizowane są wydarzenia organizowane w roku 2020. Mamy podział na:

  • wydarzenia korporacyjne i motywacyjne
  • konferencje i kongresy
  • targi i wystawy

Każdy typ wydarzeń przedstawiony jest w obrazowy sposób. Wiemy, czy były to wydarzenia stacjonarne, wirtualne czy hybrydowe. Dowiadujemy się również z publikacji, jakie branże najczęściej organizowały swoje spotkania. W raporcie są zawarte również takie informacje, jak np. w jakich miesiącach odbyło się najwięcej eventów, ile one trwały, w jakich obiektach najchętniej je organizowano, skąd pochodzili uczestnicy (z kraju czy zza granicy), a także jaki rodzaj grupy reprezentował organizator (przedsiębiorstwo, instytucja rządowa/organizacja publiczna, stowarzyszenia i organizacje non-profit).

Jeśli jednak bardziej interesuje Was analiza rynku spotkań w konkretnym mieście, to taką również tam znajdziecie. Mamy przeprowadzoną analizę w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu.

Dane te pochodzą od miejskich i regionalnych convention bureaux (tzw. badań krajowych). 

Z kolei z danych przekazanych przez rekomendowanych przez Polską Organizację Turystyczną organizatorów kongresów (PCO) i podróży motywacyjnych (ITC) wynika, że zorganizowali oni 262 wydarzeń dla grup liczących 50 i więcej. To 70-procentowy spadek w porównaniu z rokiem 2019. Obsłużono 163 850 uczestników. Wydarzenia te również podzielono według tych samych informacji co dane przekazane przez regionalne convention bureaux.

Kolejną informacją, której możemy dowiedzieć się z raportu, to że w pandemicznym roku 2020 Polska z 30 wydarzeniami (spełniającymi kryteria UIA) uplasowała się na 23. miejscu w rankingu światowym prezentującym 100 państw. To o 1 miejsce wyżej aniżeli w 2019 roku, przy jednoczesnym spadku zaklasyfikowanych wydarzeń.

Wśród 100 miast z całego świata w 2020 roku najlepszą pozycję wśród polskich miast uzyskał Kraków – 48. pozycja (w 2019 – 51 miejsce) z 12 spotkaniami. W rankingu znalazła się również Warszawa – 74. pozycja (w 2019 – 41 miejsce) z 8 spotkaniami. Te dane zostały udostępniane przez międzynarodowe organizacje i stowarzyszenia (ICCA i UIA).


POBIERZ PEŁEN RAPORT

POWRÓT

Notatki prasowe

Notatki prasowe oraz informacje o wydarzeniach branżowych prosimy przesyłać na adres: [email protected]
Informujemy, że serwis korzysta z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego oznacza akceptację Polityki Cookies Zamknij zamknij