Raport Przemysł Spotkań i Wydarzeń w Polsce 2021

Raport Przemysł Spotkań i Wydarzeń w Polsce 2021

Na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej ukazał się Raport Przemysł Spotkań i Wydarzeń w Polsce 2021. Jest to coroczna publikacja, którą POT opracowuje wraz z miejskimi i regionalnymi convention bureaux. W raporcie brane są pod uwagę również dane zbierane przez rekomendowanych organizatorów kongresów i podróży motywacyjnych.

Celem raportu jest możliwie najszerszy opis aktualnej na 2020 rok sytuacji w branży przemysłu spotkań i wydarzeń w Polsce, bo właśnie o 2020 roku traktuje ta publikacja. Roku, który był przełomowy w niektórych kwestiach, ale też roku, który był dla branży eventowej (oraz wielu innych branż) najcięższy od wielu lat.

Jakie informacje znajdziemy w Raporcie Przemysł Spotkań i Wydarzeń w Polsce 2021 ?

Publikacja podzielona jest na 6 rozdziałów:

  1. Polska w rankingach ICCA i UIA
  2. Metodyka badań
  3. Spotkania i wydarzenia w Polsce w 2020 roku
  4. Wydarzenia zorganizowane przez rekomendowanych organizatorów kongresów PCO i podróży motywacyjnych ITC
  5. Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej
  6. Mechanizmy przeciwdziałania skutkom pandemii 

Raport jest uzupełniony o najważniejsze konkluzje z Protokołu KRAKÓW NETWORK - dokumentu opracowanego przez członków grupy KRAKÓW NETWORK, jako wstępu do wspólnej strategii działania na lata 2021‒2023, zawierającego zbiór dobrych praktyk i rekomendacji do stosowania w nowej, post-pandemicznej rzeczywistości, określający listę kluczowych strategii, które umożliwią dalszy rozwój przemysłu spotkań i wydarzeń. Pisaliśmy o nim więcej na naszej stronie tutaj:

Ogłoszenie Protokołu KRAKÓW NETWORK już jutro!

Międzynarodowe stowarzyszenie ICCA nagrodziło Protokół KRAKÓW NETWORK w dwóch kategoriach!

Rewolucja w Krakowie – Protokół KRAKÓW NETWORK ogłoszony!


Jakie można wyciągnąć wnioski z Raportu Przemysł Spotkań i Wydarzeń w Polsce 2021 ?

Warto zapoznać się z całym raportem, bo znaleźć w nim można wiele ciekawych i przydatnych informacji. Treść znajdziecie TUTAJ.

Według danych przekazanych przez miejskie i regionalne convention bureaux wynika, że w 2020 roku odbyło się 4 852 spotkań i wydarzeń, w których każdorazowo uczestniczyło co najmniej 50 osób. Wynika z tego, że przez pandemię Covid-19 Polska zanotowała 80-procentowy spadek w stosunku do roku 2019.

W raporcie w szczegółowy sposób analizowane są wydarzenia organizowane w roku 2020. Mamy podział na:

  • wydarzenia korporacyjne i motywacyjne
  • konferencje i kongresy
  • targi i wystawy

Każdy typ wydarzeń przedstawiony jest w obrazowy sposób. Wiemy, czy były to wydarzenia stacjonarne, wirtualne czy hybrydowe. Dowiadujemy się również z publikacji, jakie branże najczęściej organizowały swoje spotkania. W raporcie są zawarte również takie informacje, jak np. w jakich miesiącach odbyło się najwięcej eventów, ile one trwały, w jakich obiektach najchętniej je organizowano, skąd pochodzili uczestnicy (z kraju czy zza granicy), a także jaki rodzaj grupy reprezentował organizator (przedsiębiorstwo, instytucja rządowa/organizacja publiczna, stowarzyszenia i organizacje non-profit).

Jeśli jednak bardziej interesuje Was analiza rynku spotkań w konkretnym mieście, to taką również tam znajdziecie. Mamy przeprowadzoną analizę w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu.

Dane te pochodzą od miejskich i regionalnych convention bureaux (tzw. badań krajowych). 

Z kolei z danych przekazanych przez rekomendowanych przez Polską Organizację Turystyczną organizatorów kongresów (PCO) i podróży motywacyjnych (ITC) wynika, że zorganizowali oni 262 wydarzeń dla grup liczących 50 i więcej. To 70-procentowy spadek w porównaniu z rokiem 2019. Obsłużono 163 850 uczestników. Wydarzenia te również podzielono według tych samych informacji co dane przekazane przez regionalne convention bureaux.

Kolejną informacją, której możemy dowiedzieć się z raportu, to że w pandemicznym roku 2020 Polska z 30 wydarzeniami (spełniającymi kryteria UIA) uplasowała się na 23. miejscu w rankingu światowym prezentującym 100 państw. To o 1 miejsce wyżej aniżeli w 2019 roku, przy jednoczesnym spadku zaklasyfikowanych wydarzeń.

Wśród 100 miast z całego świata w 2020 roku najlepszą pozycję wśród polskich miast uzyskał Kraków – 48. pozycja (w 2019 – 51 miejsce) z 12 spotkaniami. W rankingu znalazła się również Warszawa – 74. pozycja (w 2019 – 41 miejsce) z 8 spotkaniami. Te dane zostały udostępniane przez międzynarodowe organizacje i stowarzyszenia (ICCA i UIA).


POBIERZ PEŁEN RAPORT

Notatki prasowe

Notatki prasowe oraz informacje o wydarzeniach branżowych prosimy przesyłać na adres: [email protected]

Mogą Cię zainteresować

Hotel 4-gwiazdkowy w Szklarskiej Porębie - Blue Mountain Resort z nowoczesnymi salami konferencyjnymi!
Hotel 4-gwiazdkowy w Szklarskiej Porębie - Blue Mountain Resort z nowoczesnymi salami konferencyjnymi!

Blue Mountain Resort to więcej niż tylko kompleks apartamentowy. To miejsce, gdzie marzenia o idealnym wydarzeniu stają się rzeczywistością. Przekonaj się sam i dołącz do grona zadowolonych gości już dziś!

Hotel 4-gwiazdkowy w Serocku - Hotel NARVIL Conference & Spa, mający w ofercie nowoczesne sale konferencyjne!
Hotel 4-gwiazdkowy w Serocku - Hotel NARVIL Conference & Spa, mający w ofercie nowoczesne sale konferencyjne!

33 sale konferencyjne, wygodne zaplecze noclegowe oraz bogata oferta atrakcji sprzyjających relaksowi - to tylko namiastka tego, co oferuje Hotel NARVIL Conference & Spa! Dowiedz się, dlaczego warto w nim zorganizować konferencje i szkolenia.

Hotel 4-gwiazdkowy w Łodzi z nowoczesnymi salami konferencyjnymi - DoubleTree by Hilton Łódź!
Hotel 4-gwiazdkowy w Łodzi z nowoczesnymi salami konferencyjnymi - DoubleTree by Hilton Łódź!

DoubleTree by Hilton Łódź to miejsce, które łączy nowoczesność z elegancją, oferując najwyższy standard usług i niezrównane możliwości organizacyjne. Dzięki swojej lokalizacji, wszechstronnej ofercie konferencyjnej i luksusowym udogodnieniom, jest to idealne miejsce na każdy rodzaj wydarzenia, od dużych kongresów i bankietów po kameralne spotkania biznesowe.

Hotel 4-gwiazdkowy w Warszawie - Focus Hotel Premium Warszawa z nowoczesnym zapleczem konferencyjnym!
Hotel 4-gwiazdkowy w Warszawie - Focus Hotel Premium Warszawa z nowoczesnym zapleczem konferencyjnym!

Focus Hotel Premium to nie tylko miejsce, gdzie można wygodnie przenocować, ale także idealne miejsce do organizacji wszelkiego rodzaju wydarzeń. Przestronne wnętrza, nowoczesne wyposażenie oraz profesjonalna obsługa sprawiają, że każdy event staje się wyjątkowym i niezapomnianym doświadczeniem.

Hotel 4-gwiazdkowy na Dolnym Śląsku - Hotel Zamek Topacz, zachwycający elegancją i zapleczem konferencyjnym!
Hotel 4-gwiazdkowy na Dolnym Śląsku - Hotel Zamek Topacz, zachwycający elegancją i zapleczem konferencyjnym!

Zamek Topacz to miejsce, które łączy w sobie bogatą historię z nowoczesnością, oferując szeroki wachlarz usług i atrakcji. Jest to idealne miejsce na organizację konferencji, szkoleń, spotkań biznesowych oraz różnorodnych wydarzeń, a także na wypoczynek w komfortowych warunkach.

Archiwum

Agata
Event Concierge

Szukasz obiektu na wydarzenie?

Pomożemy bezpłatnie znaleźć idealne miejsce :) Napisz na [email protected] lub skorzystaj z formularza.

Chcę wysłać formularz